skip navigation
Grappler Gold

#7 Niagara Wheatfield Brings Home The Haines Title

By Smitty, 12/31/18, 1:15PM EST

Share

Falcons claim 3 champions

The Niagara Wheatfield Falcons, out of Section 6, were team champions this past weekend at The SPC Kenneth Haines Memorial Tournament held annually by Suny Oswego. The Falcons had 3 champions in a row starting with NYS finalist Justin McDougald at 132lbs. Jacob Dewolf (138) and Warren McDougald (145) followed suit as it propelled Niagara Wheatfield to dethrone host Fulton for the team championship.

1

Niagara Wheatfield

222.0

2

Fulton

217.0

3

Webster Thomas

189.0

4

Gouverneur

168.0

5

Camden

153.5

6

West Springfield, MA

138.0

7

Horace Greeley

130.0

8

Cicero-North Syracuse

113.5

9

Canastota

106.5

10

Adirondack

87.0

11

South Seneca

84.0

12

Auburn

81.0

 

East Syracuse-Minoa

81.0

14

SJSC

74.5

15

Copenhagen

73.0

16

Mexico

70.0

17

Liverpool

64.0

18

Marcellus

63.0

19

Central Square

52.0

20

Newfane

48.0

21

Hannibal

47.5

22

Onondaga-Tully

33.0

23

West Genesee

28.0

24

Cato-Meridian

27.0

25

Fayetteville-Manlius

26.5

26

Moravia

14.0

27

APW/Pulaski

8.0

 

Cortland

8.0

29

Chittenango

6.0

30

Oswego

5.0

 

 

99lbs - Andrew Lucinski (Newfane) MajDec. Trey Kimball (Camden) 14-4

106lbs - Matthew Schreiber (Horace Greeley) TF Carl Santariello (Marcellus) 28-13

113lbs - Donovan Marriott (ESM) Fall Culley Bellino (Canastota) 2:44

120lbs - Matt Garland (SJSC) Dec. Thomas Hughes (Fulton) 3-1 SV1

126lbs - Carter Baer (Gouverneur) Dec. Dean Shambo (Mexico) 4-0

132lbs - Justin McDougald (Niagara Wheatfield) Fall Calvin Curtis (West Springfield) 3:19

138lbs - Jacob Dewolf (Niagara Wheatfield) Dec. Samuel May (Fulton) 10-5

145lbs - Warren McDougald (Niagara Wheatfield) Dec. Cuinn Burlingham (Fulton) 9-5

152lbs - Keagan Case (Adirondack) Fall Everett Bueti (Horace Greeley) 1:59

160lbs - Colby Johnson (Camden) Fall Gavin Vera (Camden) 5:33

170lbs - Aaron Wolk (Horace Greeley) MajDec. Zach Williams (Hannibal) 10-2

182lbs - Keyshin Cooper (Auburn) MajDec. Jacob Shippee (Gouverneur) 16-6

195lbs - Dylan DeMauro (Fulton) Dec. Dylan Mannise (Mexico) 6-2

220lbs - Keagan Carmenatty (South Seneca) Dec. Toryan Jones (CNS) 5-0

285lbs - Ameer Ladd (ESM) Dec. Anthony Oca (Webster Thomas) 4-2 SV1

Full brackets, Click Here

Finals Videos, Click Here