skip navigation
Grappler Gold

Super 32: Who Will Represent New York at the Prestigious Event?

By BV, 10/10/16, 7:30AM EDT

Share

Last year, Yianni Diakomihalis and Adam Busiello won championships in the high school division of the Super 32 Challenge.  Who will be in the mix this season at the top notch tournament in North Carolina?

Below is the list of New York wrestlers registered as of Sunday, including state champions Greg Diakomihalis, Matt Caccamise, Jon Gomez, Hunter Dusold, Jacori Teemer, Vito Arujau, Louie DePrez and the previously mentioned Busiello.

DePrez and Arujau both placed in the top three at their weights in 2015 at the Super 32, while Peter Pappas also made the podium.

[State champs and placers are in italics].

106:

Terry Adams, Monsignor Farrell

Greg Diakomihalis, Hilton (State Champ)

Matt Griffin, CBA/Jamesville-Dewitt (State Placer)

Brandon Nunez, John Bowne (State Placer)

Dylan Ryder, Half Hollow Hills West (State Placer)

James Ryan, Monsignor Farrell

Logan Sciotto, Rocky Point

 

113:

Adam Busiello, Eastport-South Manor (State Champ)

Michael Gonyea, Columbia (State Placer)

Aiden Cullen, Greenville

Alex Samson, Victor

Drew Schafer, Palmyra Macedon (State Placer)

Dove Bonjean-Alpart, Poly Prep

Anthony Sciotto, Rocky Point (State Placer)

David Traub, Tottenville

 

120:

Jon Gomez, Locust Valley (State Champ)

Cahal Donovan, Phoenix (State Placer)

Mitch Seaver, Lockport (State Placer)

Jonathan Spadafora, Half Hollow Hills East 

John Luke DeStefano, Poly Prep

Luke Bokina, Mattituck

Matt Caccamise, Wayne (State Champ)

Nicholas O'Byrne, Monsignor Farrell

Anthony Cirillo, Rocky Point (State Placer)

 

126:

Rocky Zhang, Cardozo

Jacori Teemer, Long Beach (State Champ)

Jack Bokina, Mattituck (State Placer)

Hunter Dusold, Locust Valley (State Champ)

Hector Colom, St. Francis (State Placer)

CJ Walz, Central Valley (State Placer)

Randy Earl, John Jay East Fishkill (State Placer)

 

132:

Vito Arujau, Syosset (State Champ)

Kyle Mosher, South Side (State Placer)

 

138:

Jake Silverstein, Hauppauge (State Placer)

Ray Cotto, John Jay Cross River

Matt Swanson, Lynbrook 

Jack Ward, Locust Valley

Justin Crawford, St. Anthony's

James Spadafora, Half Hollow Hills East

Mike Venosa, Victor 

 

 

145: 

Philip Spadafora, Half Hollow Hills East (State Placer)

Steven Isaac, Monsignor Farrell

Peter Pappas, Plainview (State Placer)

 

152:

Vincent Ndokaj, Monsignor Farrell

Ross McFarland, Phoenix (State Placer)

Matt Grippi, Fox Lane (State Placer)

Conor Melbourne, John Jay Cross River (State Placer)

 

160:

Mack Berkowitz, Long Island Lutheran

Caleb Beach, South Jefferson

Bailey O'Brien, Locust Valley

Michael Lanza, Monsignor Farrell

David Flynn, Monsignor Farrell

Dylan Zabbara, Rocky Point

Shawn Mosca, Carle Place/Wheatley (State Placer)

Jake Logan, New Rochelle 

Grant Cuomo, Brewster (State Placer)

Justice Accetta, Farrell

 

170:

Joe Eiden, Sachem East

Jason Hoffman, Hadley-Luzerne/Lake George (State Placer)

Trevor Snow, General Brown 

Sammy DePrez, Hilton

Zachary Ancewicz, John Glenn

 

182:

Kendall Elfstrum, Monroe Woodbury (State Placer)

James Hoeg, Mattituck (State Placer)

Travis Race

Cliffton Wang, Edgemont (State Placer)

Steven Roberts, Monsignor Farrell

Louie DePrez, Hilton (State Champ)

Simon Chee, Cardozo

 

195:

Jake Croston, Mt. Sinai

Nick Klinoff, Phoenix

 

285:

Laith Alsous, Lewiston Porter (State Placer)

Nick Romanello, Monsignor Farrell