skip navigation

Freestyle & Greco Season Gets Underway at the Mohawk Valley Wrestling Festival

By BV, 03/18/14, 7:45PM EDT

Share

State Champ Herringshaw Among the Double Winners


Herringshaw, Photo by BV

There was plenty of folkstyle action last weekend, as we discussed here and here.  In addition, the Freestyle and Greco season got underway at the Mohawk Valley Wrestling Festival at Canastota High School.  Over 300 wrestlers took the mat in the international styles in Schoolboy, Cadet, Junior and Open competition.

State champion Alex Herringshaw of the Mohawk Valley Wrestling Club (MVWC) kept his winning ways going after a dominant performance at the Times Union Center a few weeks ago, capturing titles at the Cadet level at 160 Freestyle (FS) and 152/160 Greco (GR).  To win the latter crown, he defeated state qualifier Kevin Parker (Journeymen). 

Herringshaw was one of several double winners during the event, several of whom made the podium in Albany as well.  They included two wrestlers representing the MVWC, Hunter Richard (Cadet 132 FS, 132/138 GR) and Kelan McKenna (Junior 113/120 FS and GR) as well as Journeymen's Jesse Porter (Junior 160 FS, Open 163 GR).  To nab the Freestyle title, Porter defeated fellow NYS high school placer Connor Lawrence.

A number of others also earned two golds - Nathaniel Palmer, Dakota Wooley and Angus Cowell in the Junior division and Dylan Dubuque and Zach Gifford in the Cadet brackets.  Trent Svingala won a pair of titles (Schoolboy FS and Cadet GR).

Full brackets are available on www.trackwrestling.com (search MVW).  For the list of medalists (from Track Wrestling), please see below.

Girls results will be added when available.

Freestyle Results

Schoolboy - 70/77
1st Place - Logan Gumble of Team Worldwide
2nd Place - Harrison Portorsnak - 70 of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Dario Ciciaelli of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 84
1st Place - Ethan Ferro of Whitney Point
2nd Place - Nathan Lehr of Team Worldwide
3rd Place - Owen Wormuth of Team Worldwide

Schoolboy - 91
1st Place - Trent Svingala of Curby 3 Style
2nd Place - John Worthing of Tioga Central Highschool
3rd Place - Caleb Robinson of Walton Wrestling Club

Schoolboy - 98
1st Place - Dillian Palaszewski of Journeymen
2nd Place - Austin Lamb of Tioga Central Highschool
3rd Place - Samuel Deleon of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Casey Cunningham of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 105
1st Place - Max Johnson of Tioga Central Highschool
2nd Place - Nicolas Herringshaw of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Paddy Lupole of Team Worldwide
4th Place - Hunter Potts of Unattached
5th Place - Michael Dimonda of Journeymen
6th Place - Sam Piepenburg of GVWC


Schoolboy - 112
1st Place - Taylor Philpotts of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Jonathan Handy of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Adam Honis of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Daniel Donnelly of Warriors
5th Place - Cameron Schultz of J-Dewitt
6th Place - Logan McGee of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 120
1st Place - Matthew McLaughlin of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Anthony Desimone of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Brady Hope of Team Worldwide
4th Place - Mason Warner of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Jack Portorsnak of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Jonathan Mareck of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 128
1st Place - Braxton Stout-Moran of Team Worldwide
2nd Place - Oliver Reil of NY Titans Wrestling
3rd Place - Anthony Cruz of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Joe Regan of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 136
1st Place - John Eustice of Baldwinsville
2nd Place - Luke Perry of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 144
1st Place - Gabriel Cruz of Journeymen
2nd Place - Jeremiah Brunje of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 152/160
1st Place - Tyler Barnes of Journeymen
2nd Place - Joe Carroll - 160 of Journeymen
3rd Place - Logan English of Mohawk Valley Wrestling Club

Schoolboy - 175
1st Place - Jack McDonald of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 88
1st Place - Nathan Lehr of Team Worldwide
2nd Place - Devan Flood of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 94
1st Place - Travis Harrington of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Matt Garland of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Caleb Robinson of Walton Wrestling Club
4th Place - Jacob Wells of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 100
1st Place - Riley Gerber of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - David Ciciarelli of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 106
1st Place - Trey Laflamme of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Caleb Wiggins of Team Worldwide
3rd Place - Rick Chastine of Team Worldwide
4th Place - Cj Walz of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 113
1st Place - Dean Raymond of Team Worldwide
2nd Place - Ian McKenna of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Gianno Silba of Newark Valley
4th Place - Dominick Poggoli of Curby 3 Style
5th Place - Jacob Lehr of Team Worldwide
6th Place - Hubert Markowski of PSAL

Cadet - 120
1st Place - Johnny Devine of NY Titans Wrestling
2nd Place - Kyle Robison of Team Ontario
3rd Place - Ian O`neil of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Connor Riedl of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 126
1st Place - Max Temple of NY Titans Wrestling
2nd Place - Josh Bressette of Journeymen
3rd Place - Noah Handy of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Devin Wright of NY Titans Wrestling
5th Place - Tyler Ayers of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Dylan Kellar of Glyder 3 Style


Cadet - 132
1st Place - Hunter Richard of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Dillon Wood of Walton Wrestling Club
3rd Place - Kyle Jasenski of NY Titans Wrestling
4th Place - Bryce Cipollone of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Dezmond Pope of Tioga Central Highschool
6th Place - Christian Biel of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 138
1st Place - Lenny Merkin of Team Nick
2nd Place - Vito Smolyak of Team Nick
3rd Place - Zack Zebrowski of NY Titans Wrestling
4th Place - Jacob White of Averill Park
5th Place - Thatcher Mowry of GVWC
6th Place - Alex Regan of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 145
1st Place - Harvir Lall of Team Ontario
2nd Place - Austin Benoit of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Dakota Coffey of Walton Wrestling Club
4th Place - Jake Wright of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Nicholas Gazzillo of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Simon Chaves of Team Ontario

Cadet - 152
1st Place - Kevin Parker of Journeymen
2nd Place - Anthony Laniewski of Titan
3rd Place - Spencer Raymond of Curby 3 Style
4th Place - Zach Crum of Mat Power

Cadet - 160
1st Place - Alexander Herringshaw of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Will Marcil of Saranac
3rd Place - Johnny Yeats of Quebec Wrestling Academy
4th Place - Micah Pare of Mat Power
5th Place - Richard Wollek of Mat Power

Cadet - 170
1st Place - Kyle Kuty of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Jacob Hoffman of GVWC
3rd Place - Jesse Ramirez of Mat Power
4th Place - Thor Sutphen of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 182
1st Place - Dylan Dubuque of Curby 3 Style
2nd Place - Colby Staley of Saranac
3rd Place - Nahjir Dean of Mohawk Valley Wrestling Club

Cadet - 195
1st Place - Dan Hayner of Curby 3 Style
2nd Place - Jesse Pritchard of Mohawk Valley Wrestling Club
3rd Place - Dominick Salerno of Mat Power


Cadet - 220
1st Place - Zach Gifford of Team Worldwide
2nd Place - Garyn Huntley of Veritas Aequitas
3rd Place - Jacob Karndy of Journeymen
4th Place - Jordan Reinhardt of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - David Wingate of NY Titans Wrestling

Cadet - 285
1st Place - Chris St Denny of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Anthony Rivera of Warriors

Junior - 113-120
1st Place - Kelan McKenna of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - John Laurcella of GVWC
3rd Place - Joe Barber of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Cody Sheppard of Team Ontario
5th Place - Manny Halby of National Capital Wrestling

Junior - 126
1st Place - Evan Takach of National Capital Wrestling
2nd Place - William Yee of PSAL
3rd Place - Josh Grisewood of GVWC
4th Place - Billy Richardson of NY Titans Wrestling
5th Place - Raymond Konvicka of Mohawk Valley Wrestling Club

Junior - 132
1st Place - Jordan Maynard of Journeymen
2nd Place - Landon Cummings of Veritas Aequitas
3rd Place - Andrew Taber of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Dylan Wood of Walton Wrestling Club
5th Place - John Noe of Tioga Central Highschool
6th Place - Alex Ballinger of Mohawk Valley Wrestling Club

Junior - 138
1st Place - Dempsey King of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Chris McIsaac of Team Ontario
3rd Place - Dandre Norman of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Luke Fronhofer of Journeymen
5th Place - Maly Muk of National Capital Wrestling
6th Place - Ian Lupole of Team Worldwide


Junior - 145
1st Place - Nathaniel Palmer of Quarry WC
2nd Place - Cole Michaelis of Team Ontario
3rd Place - Carter Meredci of Journeymen
4th Place - Zach Benedict of Team Worldwide
5th Place - Zeke Thomas of NY Titans Wrestling
6th Place - Austin Sheeren of Journeymen

Junior - 152
1st Place - Jordan Kloiber of Lehigh Valley AC
2nd Place - Anthony Laniewski of NY Titans Wrestling
3rd Place - Sean McKenna of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Jason Colon of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Jake Michaelis of Team Ontario
6th Place - Joe Copani of CNS

Junior - 160
1st Place - Jesse Porter of Journeymen
2nd Place - Connor Lawrence of Journeymen
3rd Place - Dylan Gifford of Veritas Aequitas
4th Place - Brandon Davis of Hudson Valley Wrestling Club
5th Place - Jimmy Devine of NY Titans Wrestling
6th Place - Ryan Scotto of NY Titans Wrestling

Junior - 170
1st Place - Jacob Woolson of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Chris Kawola of Curby 3 Style
3rd Place - Jerrett Norton of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Anthony Carella of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Bernard McMillian of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Sam Ruiz of CNS

Junior - 182
1st Place - Dakota Wooley of GVWC
2nd Place - Andy Cummings of Curby 3 Style
3rd Place - Justin Fiske of Tioga Central Highschool
4th Place - Nathan Case of Mustang
5th Place - George Kassis of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Omar Nasef of Beat The Streets

Junior - 195
1st Place - Gunnar Stophen of Mohawk Valley Wrestling Club
2nd Place - Tim Flaur of Journeymen
3rd Place - Jack Buell of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Jacob Jameson of Journeymen


Junior - 220
1st Place - Angus Cowell of Quebec Wrestling Academy
2nd Place - Tyler Hall of Buffalo Wrestling Club
3rd Place - E J Sampo of Mohawk Valley Wrestling Club
4th Place - Bradley Cheeseboro of Veritas Aequitas
5th Place - Brandon Farrell of Curby 3 Style
6th Place - Jake Lanzillo of Averill Park

Junior - 285
1st Place - Nolan Terrance of massena
2nd Place - Kordell Huntley of Veritas Aequitas
3rd Place - Jake Groesbech of NY Titans Wrestling
4th Place - Brad Lucas of Mohawk Valley Wrestling Club
5th Place - Ryan McCormac of Mohawk Valley Wrestling Club
6th Place - Joe Madonia of Whitesboro

Open - 121.25
1st Place - Josh Antoine of Wolves WC
2nd Place - Hector Reynoso of Nieves WC
3rd Place - Chris Kraatz of NUCW
4th Place - James Wheeler of PSAL
5th Place - Edwin Uruchima of PSAL
6th Place - Andy Martinez of PSAL


Open - 132.25
1st Place - Mizam Tamaradze of Nieves WC
2nd Place - Dylan Evans of Pin2Win
3rd Place - Nico Riccio of Unattached
4th Place - Simon Southwick of NUCW
5th Place - Dion Georgioo of Staten Island


Open - 145.5
1st Place - Jared Crast of Beachnuts
2nd Place - Jon Crast of Beachnuts
3rd Place - Hamid Rahmonbekov of Team Nick
4th Place - Alex Potts of Unattached
5th Place - Christian Held of NUCW
6th Place - Matthew Herringshaw of Mohawk Valley Wrestling Club

Open - 163
1st Place - Jimmy Devine of NY Titans Wrestling
2nd Place - Tanner Cummings of Veritas Aequitas
3rd Place - Karl Palmer of Quarry WC
4th Place - James Mclean of NUCW
5th Place - Jack Truman of NUCW
6th Place - Casey Rebovich of NUCW

Open - 185
1st Place - Isfandiyor Dodokhudoev of Team Nick
2nd Place - Joe Uccellini of Curby 3 Style
3rd Place - Deon Edmond of Hudson Valley Wrestling Club
4th Place - Rahmel Hill of Nieves WC
5th Place - Teddy Graham of Curby 3 Style
6th Place - Chris Tommasino of Curby 3 Style

Open - 211.5
1st Place - Iurie Lutenco of Brooklyn
2nd Place - Joshua Childs of Warriors

Open - 264.5
1st Place - Donavan Lozada of Nieves WC
2nd Place - Khaled Abdoun of NY Titans Wrestling
3rd Place - John Martinez of NUCW

Greco Roman Results

Cadet - 88/94
1st Place - Trent Syingala of Curby 3 style
2nd Place - Travis Harrington of MVWC
3rd Place - Owen Wormuth - 88 of Team Worldwide

Cadet - 106
1st Place - Paddy Lupole of Team Worldwide
2nd Place - Rich Chastine of Team Worldwide
3rd Place - David Ciciarelli - 100 of MVWC
4th Place - Sam Piepenburg of GVWC
5th Place - Hunter Potts of Unattached

Cadet - 113/120
1st Place - Dominic Poggoli of Curby 3 style
2nd Place - Dean Raymond of Team Worldwide
3rd Place - Jonathan Handy of MVWC
4th Place - Mason Warner - 120 of MVWC


Cadet - 126
1st Place - Levi Wormuth of Team Worldwide
2nd Place - Max Temple of NY Titan
3rd Place - Dylan Kellar of Glyder 3-Style
4th Place - Dezmond Pope of Tioga

Cadet - 132/138
1st Place - Hunter Richard of MVWC
2nd Place - Vito Smolyak of Team Nick
3rd Place - Lenny Merkin of Team Nick
4th Place - Noah Handy of MVWC
5th Place - Kyle Jasenski of NY Titan

Cadet - 152/160
1st Place - Alex Herringshaw of MVWC
2nd Place - Kevin Parker of Journeymen
3rd Place - Johnny Yeats of Quebec Wrestling Club
4th Place - Anthony Laniewski - 152 of NY Titan
5th Place - Spencer Raymond - 152 of NY Titan
6th Place - WIll Marcil of Saranac

Cadet - 170/182
1st Place - Dylan Dubuque of Columbia
2nd Place - Colby Staley of Saranac
3rd Place - Jake Hoffman - 170 of GVWC
4th Place - Nahjir Dean of MVWC

Cadet - 220
1st Place - Zach Giffor of Team Worldwide
2nd Place - David Wingate of NY Titan

Junior - 113/120
1st Place - Kelan McKenna of MVWC
2nd Place - John Laurcella of GVWC

Junior - 126/132
1st Place - Landon Cummings of Veritas Aequitas
2nd Place - Glenn Colten of NY Titan
3rd Place - Andrew Taber of MVWC
4th Place - Joshua Griswood of GVWC
5th Place - Alex Ballinger of MVWC
6th Place - John Noe of Tioga

Junior - 138/145
1st Place - Nathaniel Palmer of The Quarry
2nd Place - Zach Bendick of Team Worldwide
3rd Place - Tyler Heggelke of MVWC
4th Place - Ian Lupole of Team Worldwide

Junior - 152
1st Place - Logan Brunick of Curby 3 style
2nd Place - Sean McKenna of MVWC
3rd Place - James Eastman of Glyder 3-Style
4th Place - Jason Colon of MVWC
5th Place - Alex Thurston of Unattached
6th Place - Jordan Kloiber of Lehigh Valley AC


Junior - 160
1st Place - Johnny Yeats of Quebec Wrestling Club
2nd Place - Bradley Jump of Tioga
3rd Place - Brandon Davis of Mid Hudson
4th Place - Dylan Gifford of Veritas Aequitas

Junior - 170
1st Place - Jerrett Norton of MVWC
2nd Place - Jacob Woolson of MVWC

Junior - 182
1st Place - Dakota Wooley of GVWC
2nd Place - Alex Moss of MVWC
3rd Place - Andy Cummings of Curby 3 style
4th Place - Justin Fiske of Tioga
5th Place - George Kassis of MVWC

Junior - 195
1st Place - Ben Honis of JD
2nd Place - Jack Buell of MVWC
3rd Place - Jesse Pritchard of MVWC

Junior - 220
1st Place - Angus Cowell of Quebec Wrestling Club
2nd Place - Garyn Huntley of Veritas Aequitas
3rd Place - E J Sampo of MVWC
4th Place - Tyler Hall of Buffalo Wrestling Club
5th Place - Bradley Cheesebro of Veritas Aequitas

Junior - 285
1st Place - Brad Lucas of MVWC
2nd Place - Nolan Terrance of Massena
3rd Place - Kordell Huntley of Veritas Aequitas
4th Place - Chris St. Denny of MVWC

Open - 121/132
1st Place - Glenn Colten of NY Titan
2nd Place - Alpha Diallo of Team Nick
3rd Place - Simon Southwick of Niagra University

Open - 145.5
1st Place - Patrick Hogan of FLWC
2nd Place - Leri Aslanishvili of Team Nick
3rd Place - Karl Palmor of The Quarry
4th Place - Oliver Lopez of Team Nick
5th Place - Christian Held of Niagra University
6th Place - Alex Potts of Unattached

Open - 163
1st Place - Jesse Porter of Journeymen
2nd Place - James McLean of Niagra University
3rd Place - Andrew Chirico of Curby 3 style
4th Place - Tanner Cummings of Veritas Aequitas
5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place - Jack Truman of Niagra University
6th Place - Casey Rebovich of Niagra University

Open - 185
1st Place - Deon Edmond of Mid Hudson
2nd Place - David Khavin of Team Nick
3rd Place - Joe Uccellini of Curby 3 style
4th Place - Jayson Smith of MVWC
5th Place - Mitchell Willie of Niagra University
6th Place - James Eustice of Binghamton

  • 2022 NYSPHSAA DI State Finals Recap

  • By NYWN Staff 03/01/2022, 9:45pm EST
  • Minisink Valley Wins 3/Sets New Point Record; Mulhauser outstanding in his final Appearance; 5 Additional Seniors Close Out Careers On Top Step
  • Read More
NYwrestlingnews NY Wrestling News NYwrestlingnews