skip navigation

2023 New York State Tournament: By The Numbers

By NYWN Staff, 02/22/23, 9:30PM EST

Share

Is it Friday yet?

Schools Represented: Division 1

Section 1:
3 - Fox Lane (126, 189, 215)
2 - Mahopac (102, 118)
2 - North Rockland (132, 145)
2 - Ossining (152, 160)
1 - Arlington (118)
1 - Byram Hills (102)
1 - Carmel (172)
1 - Clarkstown North (285)
1 - Clarkstown South (138)
1 - East Ramapo (285)
1 - Horace Greeley (132)
1 - John Jay Cross River (152)
1 - Lakeland/Panas (160)
1 - New Rochelle (189)
1 - Nyack (172)
1 - Roy C. Ketcham (145)
1 - Scarsdale (138)
1 - Somers-North Salem (110)
1 - Suffern (215)
1 - Tappan Zee (110)
1 - Yorktown (126)

Section 2:
5 - Burnt Hills (118, 132, 138, 145, 152)
4 - Ballston Spa (110, 126, 160, 215)
4 - Saratoga Springs (126, 172, 189, 215)
3 - Shenendehowa (132, 138, 172)
3 - Mohonasen (102, 118, 285)
2 - Colonie (102, 285)
1 - Amsterdam (145)
1 - Averill Park (152)
1 - Bethlehem (189)
1 - Niskayuna (110)
1 - Queensbury (160)

Section 3:
3 - Carthage (102, 126)
3 - Liverpool (160, 172, 189)
2 - Fulton (138, 160)
2 - Indian River (118, 138)
2 - Jamesville Dewitt/CBA (110, 189)
2 - West Genesee (110, 145)
1 - Central Square (215)
1 - Cicero-North Syracuse (132)
1 - New Hartford/Saquoit Valley (285)
1 - Vernon Verona Sherrill (152)

Section 4:
7 - Horseheads (102, 126, 132, 138, 145, 160, 189)
3 - Chenango Forks (102, 110, 132)
3 - Elmira (152, 172, 215)
3 - Ithaca (118, 145, 172)
3 - Union Ednicott (118, 215, 285)

Section 5:
5 - Hilton (102, 126, 152, 189, 215)
4 - Fairport (118, 172, 285)
3 - Spencerport (110, 138, 215)
2 - Brockport (118, 138)
2 - Churchville Chili (132, 160)
2 - Rush Henrietta (132, 145)
2 - Victor (160, 285)
2 - Webster Thomas (102, 145)
1 - Attica-Batavia (152)
1 - Canandiagua (189)
1 - Penfield (110)
1 - Pittsford (126)

Section 6:
6 - Niagara Wheatfield (110, 132, 138, 145, 160, 215)
5 - Niagara Falls (110, 126, 160, 215)
3 - Hamburg-Eden (102, 118, 172)
3 - Lancaster (172, 189, 285)
2 - Clarence (132, 285)
1 - Frontier (102)
1 - North Tonawanda (152)
1 - Orchard Park (189)
1 - Sweet Home (152)
1 - Williamsville North/East (145)

Section 8:
6 - Wantagh (118, 126, 132, 138, 145, 172)
5 - Long Beach (102, 110, 138, 145)
4 - MacArthur (102, 152, 215)
4 - Plainedge (118, 132, 145, 285)
3 - East Meadow (152, 160, 285)
3 - Hewlett (110, 132, 172)
2 - Bellmore-JFK (215, 285)
2 - Herricks (126, 160)
1 - Baldwin (189)
1 - Bethpage (145)
1 - Calhoun (126)
1 - Clarke (172)
1 - Lynbrook (138)
1 - Manhasset (189)
1 - Oceanside (215)
1 - Syosset (189)
1 - Uniondale (118)
​​​​​​​1 - Westbury (160)

Section 9:
9 - Minisink Valley (118, 132, 138, 145, 152, 160, 172, 189, 215)
3 - Middletown (215, 285)
3 - Newburgh (102, 172)
2 - Monroe Woodbury (138, 152)
2 - Pine Bush (132, 189)
2 - Valley Central (110, 126)
2 - Warwick (110, 126)
1 - Cornwall (160)
​​​​​​​1 - Goshen (145)
1 - Wallkill (118)

Section 10:
2 - Massena (152, 285)

Section 11:
4 - East Islip (145, 160, 189, 285)
3 - Hauppauge (102, 152)
3 - Longwood (102, 152, 215)
2 - Bellport (126, 215)
2 - Brentwood (110, 285)
2 - Islip (138, 285)
2 - Kings Park (138, 160)
2 - Miller Place (132, 172)
2 - Patchogue Medford (110, 145)
1 - Bay Shore (215)
1 - Commack (132)
1 - Comsewogue (110)
1 - Connetquot (172)
1 - Copiague (118)
1 - Half Hollow Hills East (152)
1 - Huntington (160)
1 - Lindenhurst (189)
1 - Northport (118)
1 - Rocky Point (138)
1 - Sachem East (118)
1 - Sayville (132)
1 - Smithtown East (189)
1 - Smithtown West (145)
1 - Ward Melville (126)
1 - West Babylon (126)
1 - William Floyd (172)

CHSAA:
6 - Iona Prep (132, 138, 145, 152, 160, 285)
3 - Chaminade (118, 189, 215)
2 - St. Athony's (102, 172)
2 - St. Joe's Collegiate (110, 126)

PSAL:
3 - James Madison (118, 145, 172)
3 - Tottenville (102, 160, 189)
2 - Edward Murrow (138, 215)
1 - Brooklyn Tech (126)
1 - Grand Street Campus (152)
1 - Midwood (110)
1 - Susan Wagner (285)
1 - Thomas Edison (132)


Schools Represented: Division 2

Section 1:
6 - Pearl River (102, 145, 152, 160, 172, 215)
3 - Nanuet (110, 118, 138)
2 - Hendrick Hudson (189, 285)
1 - Pleasantville (132)
1 - Putnam Valley (126)

Section 2:
4 - Cobleskill-Richmondville (110, 126, 138, 152)
3 - Duanesburg-Schoharie (132, 138, 285)
3 - Salem/Cambridge (102, 110, 215)
2 - Fonda-Fultonville-Johnstown (145, 172)
2 - Glens Falls (118, 215)
2 - Hudson Falls (118, 172)
2 - Tamarac (102, 126)
2 - Warrensburg-Lake George (152, 285)
1 - Coxsackie-Athens (160)
1 - Granville-Ft. Ann (189)
1 - Greenville (145)
1 - Mechanicville-Stillwater (160)
1 - Schalmont (132)
1 - Whitehall (189)

Section 3:
4 - Central Valley Academy (102, 118, 138, 152)
3 - Adirondack (110, 160, 285)
2 - Beaver River (102, 215)
2 - Camden (126, 152)
2 - Copenhagen (118, 145)
2 - Holland Patent (160, 172)
2 - Lowville (132, 172)
2 - South Jefferson-Sandy Creek (110, 145)
1 - Canastota (132)
1 - Chittenango (189)
1 - Dolgeville (189)
1 - Homer (215)
1 - Jordan Elbridge/PB/US/CM (138)
1 - Marcellus-Onondaga (126)
1 - Sherburne Earlville (285)

Section 4:
8 - Tioga (102, 118, 126, 132, 138, 145, 160)
5 - Waverly (152, 160, 189, 285)
3 - Groton (110, 172, 215)
3 - Lansing (102, 145, 152)
3 - Norwich (102, 152, 172)
3 - Windsor (132, 160, 215)
2 - BGAH (110, 118)
2 - Chenango Valley (118, 126)
2 - Oneonta (189, 215)
2 - Sidney (138, 172)
2 - Unatego-Unadilla Valley (110, 138)
1 - Deposit-Hancock (132)
1 - Marathon (285)
1 - Oxford-Greene (189)
1 - Walton-Delaware Academy (145)

Section 5:
6 - Honeoye Falls-Lima (110, 118, 126, 132, 138)
5 - Bolivar-Richburg (110, 126, 160, 215, 285)
5 - Canisteo-Greenwood (102, 118, 132, 145, 152)
4 - Palmyra Macedon (138, 152, 215, 285)
3 - South Seneca (145, 160, 189)
2 - Letchworth (102, 160)
2 - Lyndonville (152, 172)
2 - North Rose Wolcott (172, 285)
2 - Perry (132, 145)
1 - Addison (118)
1 - Alexander (138)
1 - Avon-Geneseo (110)
1 - Byron Bergen (189)
1 - Danville/Wayland Cohoctan (102)
1 - Waterloo (215)
1 - Wayne (172)
1 - Wellsville (189)

Section 6:
6 - Chautauqua Lake-Westfield-Panama (126, 138, 145, 152, 189, 215)
3 - Falconer/Cassadaga Valley (102, 145, 160)
3 - Newfane (102, 132)
3 - Southwestern (110, 118, 172)
3 - Wilson (118, 160, 285)
2 - Iroquois (152, 215)
2 - Pioneer (138, 172)
1 - Lake Shore (126)
1 - Maple Grove (189)
1 - Medina (110)
1 - Randolph (285)

Section 7:
5 - Saranac (118, 126, 132, 152, 172)
3 - Beekmantown (138, 145, 285)
3 - Northern Adirondack (102, 189, 215)
1 - Ausable Valley (160)
1 - Peru (110)

Section 8:
6 - Seaford (126, 132, 152, 160, 189, 215)
5 - Island Trees (102, 118, 138, 152)
5 - Locust Valley (132, 138, 145, 285)
3 - North Shore (189, 215, 285)
2 - Carle Place (118, 160)
2 - Cold Spring Harbor (126, 172)
2 - Wheatley (110)
1 - Lawrence (172)

Section 9:
4 - Port Jervis (102, 110, 189, 215)
4 - Red Hook (118, 126, 138, 285)
2 - New Paltz (145, 152)
1 - Chester (172)
1 - Onteora (132)
1 - Saugerties (160)

Section 10:
8 - Gouverneur (102, 110, 126, 132, 138, 145, 152, 160)
3 - Malone (118, 172, 189)
1  - Ogdensburg (285)

Section 11:
9 - John Glenn (102, 118, 126, 132, 145, 160, 189, 215, 285)
6 - Port Jefferson (110, 152, 172, 189, 285)
4 - Mt. Sinai (102, 126, 132, 215)
4 - Shoreham Wading River (110, 118, 138, 152)
2 - Bayport-Blue Point (138, 145)
1 - Center Moriches (160)

PSAL:
7 - Eagle Academy (118, 126, 132, 138, 145, 152, 285)
3 - Petrides (102, 110, 215)
2 - Riverdale Kingsbridge (160, 189)
1 - Inwood Academy (172)

AIS:
5 - Horace Mann (102, 110, 160, 172, 189)
4 - Collegiate (118, 132, 145, 152)
3 - Hackley (138, 215, 285)
1 - Rye Coutnry Day (118)


Returning State Champions

Division 1:
110lbs - Dunia Sibomana (Long Beach-8)
118lbs - Matt Marlow (Northport-11)
132lbs - Tyler Ferrara (Chenango Forks-4)
189lbs - Zack Ryder (Minisink Valley-9)
215lbs - Ethan Gallo (Minisink Valley-9)

Division 2:
110lbs - Darren Florence (BGAH-4)
126lbs - Gianni Silvestri (Tioga-4)
160lbs - Ousmane Duncanson (Tioga-4)
215lbs - Sam Sorenson (Homer-3)
285lbs - Tristan Hitchcock (Warrensburg-Lake George-2)


Returning State Finalists

Division 1:
110lbs - Ryan Ferrara (Chenango Forks-4)
126lbs - Jaden Crumpler (Niagara Falls-6)
152lbs - Donovan Smith (Elmira-4)
285lbs - Sebastian Regis (East Islip-11)

Division 2:
126lbs - Andrew Spaulding (Honeoye Falls-Lima-5)
132lbs - Brayden Fahrbach (Mt. Sinai-11)
138lbs - Caden Bellis (Tioga-4)
145lbs - Caleb Sweet (South Seneca-5)
285lbs - Trent Sibble (Bolivar-Richburg)


Undefeated Wrestlers

53-0 - Eric Grant - Iona Prep-C (152)
51-0 - Justin Shay - Iona Prep-C (132)
47-0 - Casper Stewart - Attica-Batavia-5 (152)
46-0 - Gavin Mangano - Shoreham-Wading River-11 (110)
46-0 - Sam Sorenson - Homer-3 (215)
43-0 - Tristan Hitchcock - Warrensburg-Lake George-2 (285)
42-0 - Brady Unger - Fairport-5 (172)
41-0 - Nate Kasper - Hilton-5 (215)
40-0 - Nick LaMorte - Rocky Point-11 (138)
36-0 - Matt Marlow - Northport-11 (118)
36-0 - Eric Carlson - Manhasset-8 (189)
35-0 - Ryan Munn - Carthage-3 (102)
35-0 - Luke Schrimacher - Mechanicville-Stillwater-2 (160)
34-0 - Jonathan Clohecy - Fulton-3 (160)
34-0 - Andrew Bailey - Chittenango-3 (189)
33-0 - Ousmane Duncanson - Tioga-4 (160)
32-0 - Tommy Aiello - John Glenn-11 (102)
31-0 - Shane Meenaghan - Chaminade-C (118)
30-0 - Kiernan Magee - Penfield-5 (110)
30-0 - Brayden Fahrbach - Mt. Sinai-11 (132)
29-0 - Tyler Ferrara - Chenango Forks-4 (132)
28-0 - Chris Belmonte - New Hartford/Saquoit Valley-3 (285)
27-0 - Malachi Smith - Byron Bergen-5 (189)
23-0 - Paul Lichter - MacArthur-8 (152)
8-0 - Zack Ryder - Minisink Valley-9 (189)




Tournament Schedule

Friday (Session 1)
8:15am Doors Open
9:30am Opening Ceremonies
10:00am-12:00pm First Round Matches
12:00pm-3:00pm Second Round Matches
3:00pm-4:30pm Quarterfinal Matches
4:30pm-8:00pm Consolation Round Wrestleback Matches
Saturday (Session 2)
8:30am Doors Open
9:30am-12:00pm Semifinal and Consolation Matches
12:00pm-2:00pm Wrestlebacks and Consolation Semifinals
2:00pm Consolation Finals
Saturday (Session 3)
5:15pm Doors Open
5:50pm Opening Ceremonies
6:05pm Championships Finals

Salute to the Champions: 2023 NYSPHSAA DII State Kings

By NYWN Staff 03/02/2023, 2:15pm EST

Sorenson 3-Peats; Florance & Duncanson Repeat; Sibble Dethrones Hitchcock; Joslyn Knocks Off 2x champ; Aiello & Fahrbach Are Suffolk Strong; Bellis prevails in Clash of 3x NYS Medalists; Hoose, Steals 172-pound crown; Nevills & Bailey Bring Glory to S3; No one is Sweeter at 145; Cook Joins brother

Salute to the Champions: 2023 NYSPHSAA DI State Kings

By NYWN Staff 02/28/2023, 2:45pm EST

Merli Ends 55-Year Drought For NFA; Satriano Avenges Two 2022 NYS losses; Marlow Repeats at 118; Ferrara is "Outstanding" In 3-Peating; Five Seniors Go Out in Style by Winning 1st crown; Ryder & Gallo Add 4th and 2nd titles for MV/Underground; "Dr. Regis" Gives a dose of Revenge at 285

2023 New York State Tournament Day 2 Pairings

By NYWN Staff 02/24/2023, 2:15pm EST

Semi-Finals are set, Blood round is set, LET'S GO!

Top-Matches/Cannot Miss Day #1 Bouts!

By NYWN Staff 02/23/2023, 9:30am EST

Titles Cannot be Won On Friday; But They Can Absolutely be Lost; Here is just a Sample of the Friday festivities that have us on the edge of our seats!

2023 New York State Division 2 Qualifiers

By NYWN Staff 02/10/2023, 1:30pm EST

2023 New York State Division 1 Qualifiers

By NYWN Staff 02/10/2023, 1:00pm EST

All roads lead to Albany

2023 Final Individual Rankings - Division 2

By JS 02/03/2023, 12:00pm EST

2023 Final Individual Rankings - Division 1

By JS 02/02/2023, 9:00pm EST

We Have a New #1 At 102 Pounds!!! Longwood's Anthony LaGala-Ryan Just went from the Hunter to the Hunted!

Tigers Pounce On the Field; Leave No Doubt in Successful Repeat Bid