skip navigation

2022 New York State Division 1 Qualifiers

By NYWN Staff, 02/12/22, 10:15PM EST

Share

102lbs

Section 1 - Joseph Tornambe (Yorktown)
Section 1 - George Johnson Jr. (Mahopac) 
Section 2 - Ralph Keeney (Ballston Spa)
Section 2 - Vincent Graulau (Mohonasen)

Section 3 - Frederick Pagan (Fulton)
Section 4 - Ryan Ferrara (Chenango Forks)
Section 4 -  Quentin Getzin (Ithaca)

Section 5 - Kiernan Magee (Penfield)
Section 5 - Ryan Cielinski (Spencerport)

Section 6 - Eian Peterson (Niagara Falls)
Section 6 - Cullen Edwards (Frontier)

Section 8 - Dunia Sibomana (Long Beach)
Section 8 - Carlos Arango (Massapequa)
Section 8 - Shane Dobbins (Plainedge)

Section 9 - Luke Satriano (Valley Central)
Section 9 - Cooper Merli (Newburgh)
Section 11 - Mason Mangialno (Comsewogue)
Section 11 - Connor Sheridan (Hauppauge)
Section 11 - Jason Euceda (Brentwood)

CHSAA - Jacob Kennedy (St. Anthony's)
PSAL - Evin Gursoy (Midwood)


110lbs

Section 1 - Dillon Arrick (Arlington)
Section 1 -Joe Gabriele (John Jay-Cross River)

Section 2 - Clayton O'Connor (Mohonasen)
Section 2 - Tyler Whiteley (Burnt Hills)

Section 3 - Tomah Gummow (Indian River)
Section 3 - Aiden Cali (Baldwinsville)

Section 4 - Kaeden Hubbard (Chenango Forks)
Section 5 - Dom Attardi (Victor)
Section 5 - Zach Gerby (Pittsford)

Section 6 - Travis Browning (Frontier)
Section 6 - Ken Schmitz (Hamburg)

Section 8 - Joseph Manfredi (Herricks)
Section 8 - Angel Banegas (Uniondale)
Section 8 - Anthony Clem (Wantagh)

Section 9 - Nicholas Weeden (Valley Central) 
Section 9 - Wyatt Boice (Minisink Valley)

Section 11 - Mikey Manta (Hauppauge)
Section 11 - Jason Kwaak (Brentwood)
Section 11 - Sean Campbell (Copiague)

CHSAA - Austin Zimmerman (St. Joe's Collegiate) 
PSAL - Avi Davydov (Benjamin Cardozo)


118lbs

Section 1 - Neil Paulercio (Byram Hills)
Section 1 - Shane Acheson (Tappan Zee)

Section 2 - Michael Santore (Shaker)
Section 2 - Nico Rivera (Mohonasen)

Section 3 - Shay Sinitiere (Carthage)
Section 4 - Ryan Massengale (Horseheads)
Section 4 -  Dylan Furman (Chenango Forks) 

Section 5 - Jackson Koppers (Rush Henrietta)
Section 5 - Cael Raines (Churchville-Chili)

Section 6 - Jaden Crumpler (Niagara Falls)
Section 6 - Zachary Dellinger (Williamsville North)

Section 8 - Joseph Clem (Wantagh)
Section 8 - Ray Adams (Calhoun)
Section 8 - Jonathan Fox (MacArthur)

Section 9 - Alex Greco (Warwick)
Section 9 - Rocco Futia (Wallkill)

Section 11 - Matt Marlow (Northport)
Section 11 - Christian Lievano (Ward Melville)
Section 11 - John Tietjen (Sachem East)

CHSAA - Mike Adams (Monsignor Farrell) 
PSAL - Jacob Levin (Tottenville)


126lbs

Section 1 - Justin Fortugno (Byram Hills)
Section 1 - Nicolas Greco (Mahopac)

Section 2 - Ayden Robles (Shenendehowa)
Section 2 - Liam Carlin (Burnt Hills)

Section 3 - Brogan Fielding (Carthage)
Section 3 - Ashton Thompson (Rome Free Academy)

Section 4 - Tyler Ferrara (Chenango Forks)
Section 5 - Cael Russo (Spencerport)
Section 5 - Joe Berenson (Webster Schroeder)

Section 6 - Amarfio Reynolds (Niagara Falls)
Section 6 - Myles Gronowski (Lancaster)

Section 8 - Ryan Arbeit (Wantagh)
Section 8 - Ariel Waldman (Hewlett)
Section 8 - Luke Nieto (Plainedge)

Section 9 - Anthony Tresch (Minisink Valley)
Section 9 - Sebastian Vidacovich (Valley Central)

Section 11 - Brayden Fahrbach (Mt. Sinai)
Section 11 - Vincent Ziccardi (Kings Park)
Section 11 - Michael Giugliano (Miller Place)

CHSAA - Kevin McCarvill (Iona Prep) 
PSAL - Isaias Torres (Grand Street Campus 


132lbs

Section 1 - Justin Gierum (Fox Lane)
Section 1 - John Frustace (Arlington)

Section 2 - Gabriel Goss (Burnt Hills)
Section 2 - Taylor Beaury (Saratoga Springs)

Section 3 - Alex Booth (Indian River)
Section 4 - Cael Owen (Horseheads)
Section 4 - Drew Arnold (Elmira)

Section 5 - Jake Daly (Brockport)
Section 5 - Dino Battisti (Brockport)

Section 6 - Griff Laplante (Starpoint)
Section 6 - Tremell Mathews (Niagara Wheatfield)

Section 8 - Kyle Moore (Levittown Division)
Section 8 - Thomas Wagner (SSER)
Section 8 - Thomas Bonasera (Wantagh)

Section 9 - Andrew Marchese (Washingtonville)
Section 9 - Zak McKernan (Minisink Valley)

Section 11 - Nick LaMorte (Rocky Point)
Section 11 - Stephan Lukas (Eastport South Manor)
Section 11 - Devin Walker (Brentwood)

CHSAA - Ryan Paladino (Kellenberg Memorial) 
PSAL - Eric Yu (Benjamin Cardozo)


138lbs

Section 1 - Owen Deutsch (Mamaroneck)
Section 1 - Robert DePolito (North Rockland)

Section 2 - Jashon Holmes (Shenendehowa)
Section 2 - Tyler Rossini (Burnt Hills)

Section 3 - Manuel Gonzales (Indian River)
Section 3 - Max Fesinger (West Genesee)

Section 4 - George Oroudjov (Ithaca)
Section 5 - Casper Stewart (Attica Batavia)
Section 5 - Tyler Jeffers (Churchville-Chili)

Section 6 - Collin Coughenour (Niagara Wheatfield)
Section 6 - Te'Shaun Mathews (Niagara Wheatfield)

Section 8 - Killian Foy (MacArthur)
Section 8 - Matthew Castillo (Port Washington)
Section 8 - Jacob Brockey (Syosset)

Section 9 - PJ Duke (Minisink Valley)
Section 9 - Jordan Brown (Monroe Woodbury)

Section 11 - Jared Weinhaus (Sachem East)
Section 11 - Zach Miller (Islip)
Section 11 - Yidraw Rivera (Sayville)

CHSAA - Mick Brown (St. Anthony's)
PSAL - Askar Imanbekov (Murrow)


145lbs

Section 1 - Angelo Centrone (Mahopac)
Section 1 - Matt Masch (Ketcham) 

Section 2 - Josh Warland (Burnt Hills)
Section 2 - Renso Montalvo (Amsterdam)

Section 3 - Charles Foster (Vernon-Verona-Sherrill)
Section 4 - Daniel Parker (Ithaca)
Section 5 - Jayden Scott (Rush Henrietta)
Section 5 - Nolan Liess (Penfield)

Section 6 - Cameron Catrabone (Williamsville North)
Section 6 - Gage Laplante (Starpoint)

Section 8 - Anthony Conetta (Massapequa)
Section 8 - Paul Lichter (MacArthur)
Section 8 - William McMullen (Bethpage)

Section 9 - Luke Greiner (Minisink Valley)
Section 9 - Jackson Merli (Newburgh)

Section 10 - Colden Hardy (Massena)
Section 11 - Justin Klein (Miller Place)
Section 11 - Christian Paredes (Connetquot)
Section 11 - Frankie Volpe (Rocky Point)

CHSAA - Sean Degl (iona Prep)
PSAL - Nicholas Campanella (James Madison) 


152lbs

Section 1 - Tim Bova (Arlington)
Section 1 - Jake Hoffman (Fox Lane)

Section 2 - Connor Gregory (Ballston Spa)
Section 2 - Gordon Murray (Saratoga Springs)

Section 3 - Gabe Lynch (Indian River)
Section 4 - Charles Loucks (Corning)
Section 5 - Rocco Camillaci (Hilton)
Section 5 - Isaiah Rodriguez (Brockport)

Section 6 - Carson Alberti (West Seneca West)
Section 6 - Cameron Millender (Sweet Home)

Section 8 - Ben Rogers (Wantagh)
Section 8 - Alex Giuliani (Massapequa)
Section 8 - RKelly Trejean (Uniondale)

Section 9 - Eric Tigue (Minisink Valley)
Section 9 - Tyler Reed (Cornwall)

Section 10 - Rocco Ferriero (Massena)
Section 11 - Matt Hole-Lopez (Islip)
Section 11 - Gavin Cirolli (Miller Place)
Section 11 - Jamisen Colongione (Sayville)

CHSAA - Max Watson (Iona Prep)
PSAL - Aslanbek Sharipov (F.D.R.)


160lbs

Section 1 - Dillon Carter (Yorktown)
Section 1 - Tristan Robinson-July (Ossining)
Section 2 - Sachiel Chuckrow (Saratoga Springs)
Section 2 - Thomas Pawlinga (Burnt Hills)

Section 3 - Jack Clough (Watertown)
Section 4 - Ethan Hart (Corning) 
Section 4 - Liam Levantovich (Horseheads)
Section 5 - Nick Sanko (Pittsford)
Section 5 - Brady Unger (Fairport)

Section 6 - Michael Syposs (Niagara Falls)
Section 6 - Jesiere Carter (Niagara Falls)

Section 8 - Josh Gendlin (Hewlett)
Section 8 - Joseph Mattei (Herricks)
Section 8 - Luke Ciolino (Massapequa)

Section 9 - Zack Ryder (Minisink Valley)
Section 9 - Anthony Manzi (Newburgh)

Section 11 - Tom Andria (Islip)
Section 11 - Braeden Ainslie (Sayville)
Section 11 - Robert Cunningham (Miller Place)

CHSAA - Frankie Theroux (St. Anthony's) 
PSAL - Shane Phillips (Benjamin Cardozo) 


172lbs

Section 1 - Leo Venables (Carmel)
Section 1 - Kiam Coleman (Yonkers)

Section 2 - Dylan Schell (Queensbury)
Section 2 - Ryan Buthfer (Burnt Hills)

Section 3 - Dylan Firenze (Cicero North Syracuse)
Section 3 - Jaiden Burdick (Central Square)

Section 4 - Zander Arnold (Chenango Forks)
Section 5 - Jake Scherbyn (Spencerport)
Section 5 - Elijah Diakomihalis (Hilton)

Section 6 - Brian Bielec (Grand Island)
Section 6 - Evan Stencel (Lancaster)

Section 8 - Noah Corwin (Wantagh)
Section 8 - Travis Shaver (Plainedge)
Section 8 - Anthony DiGennaro (Massapequa)

Section 9 - Michael Altomer (Minisink Valley)
Section 9 - Mike Zrelak (Monroe Woodbury)

Section 11 - Mack Murtha (Sayville)
Section 11 - Eric Wetherbee (Sachem North)
Section 11 - Ion Bobac (Connetquot)

CHSAA - Griffin Goldstein (St. Anthony's) 
PSAL - Gavin Ozoria (Flushing)


189lbs

Section 1 - John McGowan (Mamaroneck)
Section 1 - Connor McGannon (Lakeland Panas)

Section 2 - Dillon Blanchard (Guilderland)
Section 2 - Farzad Ahmad (Shaker)

Section 3 - Kole Mulhauser (Central Square)
Section 4 - Tyler Keefe (Elmira)
Section 4 - Henry Miller (Binghamton)

Section 5 - Joe Marcello (Spencerport)
Section 5 - Nick Smith (Pittsford)

Section 6 - Chris Bargy (Olean)
Section 6 - Jack MacDonald (Orchard Park)

Section 8 - Kwasi Bonsu (Baldwin)
Section 8 - Eric Carlson (Manhasset)
Section 8 - Benjamin Velasquez (MacArthur)

Section 9 - Andrew Filip (Minisink Valley)
Section 9 - Braydon Pennell (Pine Bush)

Section 11 - Jabali Zoia (Longwood)
Section 11 - Jake Trovato (Lindenhurst)
Section 11 - James Tomlinson (Patchogue-Medford)

CHSAA - Claudio Pinto (Chaminade)
PSAL - Joseph Masica (MSIT)


215lbs

Section 1 - Steven Burrell (New Rochelle)
Section 1 - Jack Raspanti (Pearl River)

Section 2 - Ryan Stein (Shaker)
Section 2 - Darrien Insogna (Ballston Spa)

Section 3 - Cain Roberts (Watertown)
Section 3 - Rocky Files (Central Square)

Section 4 - Camden McConnel (Corning) 
Section 5 - John Santowski (Pittsford)
Section 5 - Jackson Burns (Spencerport)

Section 6 - Kevin Daskavitz (Lockport)
Section 6 - Casey Robinson (Niagara Wheatfield)

Section 8 - Keno Zachary (Syosset)
Section 8 - Kevin Arriaza (Roosevelt)
Section 8 - James Clarkson (MacArthur)

Section 9 - Ethan Gallo (Minisink Valley)
Section 9 - Bryson Tibbs (Middletown)

Section 11 - Robert Smith (Huntington)
Section 11 - Jaiden Green (Bellport)
Section 11 - Gabriel Willins (Brentwood)

CHSAA - Andrew Bardak (St. Anthony's)
PSAL - Jake Gulino (Tottenville)


285lbs

Section 1 - Marc Berisha (Fox Lane)
Section 1 - Joel Venables (Carmel)

Section 2 - Will Hotaling (Colonie)
Section 2 - Jaydon Aguirre-Hamlin (Colonie)

Section 3 - Charles Tibbitts (New Hartford)
Section 4 - Gannon Johnston (Horseheads) 
Section 5 - Nathan Zimmerman (Webster Schroeder)
Section 5 - Bobby Foltz (Pittsford)

Section 6 - Konrad Krzyszton (Frontier)
Section 6 - Stefaan Fearon (Lockport)

Section 8 - Romeo Turcios (Westbury)
Section 8 - Jacob Maiorano (Hewlett)
Section 8 - Jakob Menichini (Massapequa)

Section 9 - Stephen Monchery (Middletown)
Section 9 - Rahmiere Bradley (Middletown)

Section 10 - Roy Gamble (Massena)
Section 11 - Sebastian Regis (East Islip)
Section 11 - John Feramola (Connetquot)
Section 11 - Cole Blatter (Comsewogue)

CHSAA - Capri Martin (Iona Prep)
PSAL - Nicholas Rozo (Benjamin Cardozo) 

NY Recruiting Update - Commitments Updated

By NYWN 08/03/2022, 3:00pm EDT

GFC 2022 Registration NOW OPEN!

By MI Grappler 08/01/2022, 10:00am EDT

#GETSOME at the GFC - sign up today!

New York is not playing around; Hammers Galore Will Represent the Evil Empire Under the Dome

Future Tiger edges out Future Quaker for the top spot in the final Class of 2022 Rankings

GFC 2021 By the Numbers

By GFC Staff 06/25/2022, 12:30pm EDT

A look back at how the 2021 GFC participants fared during 2022

Legends of the Bench Step Down from Powerhouse Programs--Fulton & Massapequa

A coach will impact more people in one year than the average person will in an entire lifetime.---Billy Graham

Gallagher has some company! Fork's Tyler Ferrara is approaching that top spot - State Champs Sorenson & Gallo round out the Top 4

MV's Ryder continues to impress - leads a magnificent group of Sophomores heading into the Summer

Duke remains at #1, 2-3 go unchanged, Elijah D goes from unranked to #6

English Brothers Sit Atop At 1 & 2; State Champ Sibomana Skyrockets Up The Charts