skip navigation

2020 NYS Tournament: By The Numbers

By Smitty, 02/26/20, 10:30AM EST

Share

Most Entries

9 - Petrides (PSAL-D2)
7 - Gouverneur (Section 10-D2)
7 - Minisink Valley (Section 9-D1)
7 - Saranac (Section 7-D2)
7 - Horseheads (Section 4-D1)
6 - Fulton  (Section 3- D1)
6 - Peru (Section 7-D2)
5 - Tioga (Section 4-D2)
5 - Central Valley Academy (Section 3-D2)
5 - Tottenville (PSAL-D1)
5 - Massena (Section 10-D1)
4 - Red Hook (Section 9-D2)
4 - Spencerport (Section 5-D1)
4 - Hauppauge (Section 11-D1)
4 - MacArthur (Section 8-D1)
4 - Hilton (Section 5-D1)
4 - Wantagh (Section 8-D1)
4 - Massapequa (Section 8-D1)
4 - Canisteo-Greenwood (Section 5-D2)
4 - Palmyra Macedon (Section 5-D2)

Wrestlers going for multiple state titles

5 - Greg Diakomihalis (Hilton-5, 120lbs-D1) 

4 - Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima-5, 120lbs-D2)

3 - Stevo Poulin (Shenendehowa-2, 113lbs-D1)
3 - Dante Geislinger (Norwich-4, 113lbs-D2)

2 - Jace Schafer (Palmyra Macedon-5, 106lbs-D2
2 - Jordan Titus (Center Moriches-11, 126lbs-D2)
2 - Zachary Redding (Eastport-South Manor-11, 132lbs-D1)
2 - Marek Bush (Central Valley-3, 132lbs-D2)
2 - Ryan Burgos (Hilton-5, 138lbs-D1)
2 - Brady Worthing (Tioga-4, 138lbs-D2)
2 - Willie McDougald (Niagara Falls-6, 145lbs-D1)
2 - AJ Kovacs (Iona Prep-C, 152lbs-D1)
2 - Danny Mauriello (Hauppauge-11, 170lbs-D1)

 

Returning state finalists

Andrew Lucinski (Newfane-6, 106lbs-D2)
Killian Foy (MacArthur-8, 113lbs-D1)
Josiah Encarnacion (wantagh-8, 120lbs-D1)
Chase Liardi (Massapequa-8, 120lbs-D1)
Zack Ryder (Minisink Valley-9, 126lbs-D1)
Caleb Svingala (Maple Hill-2, 126lbs-D2)
Micah Roes (Lowville-3, 126lbs-D2)
Jayden Scott (Rush Henrietta-5, 132lbs-D1)
Justin McDougald (Niagara Wheatfield-6, 138lbs-D1)
Cooper Kropman (Penfield-5, 160lbs-D1)
Jacob Null (Dolgeville-3, 160lbs-D2)
Mikey Squires (Norwich-4, 170lbs-D2)
Lucas Scott (Chenango Forks-4, 285lbs-D1)
Myles Norris (Freeport-8, 285lbs-D1)

Undefeated wrestlers

Peter Duke (Carmel-1, 99lbs-D1) - 41-0
Xavier DeJesus-Remchuk (Canisteo-Greenwood-5, 99lbs-D2) - 42-0
Stevo Poulin (Shenenedhowa-2, 113lbs-D1) - 43-0
Daniel Kirsch (Pioneer-6, 113lbs-D2) - 46-0
Greg Diakomihalis (Hilton-5, 120lbs-D1) - 21-0
George Oroudjov (Syosset-8, 126lbs-D1) - 47-0
Jordan Titus (Center Moriches-11, 126lbs-D2)
Caleb Svingala (Maple Hill-2, 126lbs-D2) - 42-0
Zachary Redding (Eastport-South Manor-11, 132lbs-D1) - 46-0
Brady Worthing (Tioga-4, 138lbs-D2) - 42-0
Lee Mauras (Hempstead-8, 145lbs-D1) - 27-0
Sean Malenfant (Averill Park-2, 152lbs-D1) - 39-0
Wenchard Pierre-Louis (Brentwood-11, 152lbs-D1) - 38-0
Tommy Askey (Pine Bush-9, 152lbs-D1) - 37-0
Zach Hannan (Byron-Bergen-5, 152lbs-D2) - 37-0
Cooper Kropman (Penfield-5, 160lbs-D1) - 38-0
Jacob Null (Dolgeville-3, 160lbs-D2) - 43-0
Andrew Englerth (Leroy-5, 160lbs-D2) - 47-0
Danny Mauriello (Hauppauge-11, 170lbs-D1) - 13-0
Max Gwertzman (Brooklyn Tech-P, 170lbs-D1) - 34-0
Joe Goodrich (Mt. Sinai-11, 182lbs-D2) - 44-0
Brock Conaway (Perry-5, 182lbs-D2) - 51-0
Anthony Rasmussen (SJSC-3, 182lbs-D2) - 33-0
Tyler Mousaw (SJSC-3, 195lbs-D2) - 32-0
Keyshin Cooper (Auburn-3, 220lbs-D1) - 25-0
Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville-2, 220lbs-D2) - 13-0
Lucas Scott (Chenango Forks-4, 285lbs-D1) - 33-0
Collin Burns (Hilton-5, 285lbs-D1) - 5-0
Mike Leibl (Canastota-3, 285lbs-D2) - 42-0

Tournament Schedule

Friday, February 28 Session #1
8:30am - Gates Open
9:30am - Parade of Champions
10:00am - 02:00pm - Preliminary Round
2:00pm -  04:00pm - Championship Quarterfinals
4:00pm - 08:00pm - Wrestlebacks

Saturday, February 29 Session #2
8:30am - Gates Open
9:30am - National  Anthem
10:00am - 12:30pm - Championship Semifinals/Blood Round
12:30pm - 02:00pm - Consolation Semifinals
2:00pm - 03:30pm - Consolation Finals

Saturday, February 29 Session #3
5:00pm - Gates Open
5:50pm - Opening Ceremonies Begin
6:30pm - Championship  Finals

Follow all the action on track wrestling.