skip navigation

2020 Division 1 New York State Qualifiers

By Smitty, 02/19/20, 9:15AM EST

Share

99lbs

Section 1 - Peter Duke (Carmel)
Section 2 - Clayton O'Connor (Mohonasen)
Section 3 - Frederick Pagan (Fulton)
Section 4 - Ryan Massengale (Horseheads)
Section 5 - Cal Russo (Spencerport)
Section 6 - Gage LaPlante (Starpoint)
Section 8 - Joseph Manfredi (Herricks)
Section 9 - Jordan Brown (Monroe Woodbury)
Section 11 - Mikey Manta (Hauppauge)
CHSAA - Michael Adams (Monsignor Farrell)
PSAL - Jacob Levin (Tottenville)
Alternate 1 - Christian Lievano (Ward Melville)
Alternate 2 - Travis Browning (Frontier)
Alternate 3 - Cosmo Damiani (Suffern)
Alternate 4 - Joseph Clem (Wantagh)
Alternate 5 - Alex Greco (Warwick Valley)

106lbs

Section 1 - Chris Crawford (Beacon)
Section 2 - Nick Palso (Ballston Spa)
Section 3 - Dominik Hofmann (Fulton)
Section 4 - Tyler Ferrara (Chenango Forks)
Section 5 - Joe Berenson (Webster Schroeder)
Section 6 - Brendan Dellinger (Williamsvile North)
Section 8 - Matthew Huggard (MacArthur)
Section 9 - Justin Morales (Middletown)
Section 11 - Elijah Rivera (Bay Shore)
CHSAA - Shane Meenaghan (Chaminade)
PSAL - Salvatore Esposito (Tottenville)
Alternate 1 - Vincent Ziccardi (Kings Park)
Alternate 2 - Isaiah Jackson (Glen Cove)
Alternate 3 - Lucas Randisi (Webster Schroeder)
Alternate 4 - Jackson Merli (Newburgh)
Alternate 5 - Amarfio Reynolds (Niagara Falls)

113lbs

Section 1 - Angelo Centrone (Mahopac)
Section 2 - Stevo Poulin (Shenendehowa)
Section 3 - Casey Caruso (New Hartford)
Section 4 - Tommy Dale (Horseheads)
Section 5 - Anthony Surace (Webster Schroeder)
Section 6 - Michael Schaefer (Lancaster)
Section 8 - Jeremiah Echeverria (Long Beach)
Section 9 - Andrew Marchese (Washingtonville)
Section 11 - Nick Lamorte (Rocky Point)
CHSAA - Daniel Adams (Monsignor Farrell)
PSAL - Josh Correa (Tottenville)
Alternate 1 - Killian Foy (MacArthur)
Alternate 2 - Casper Stewart (Attica-Batavia)
Alternate 3 - Justin Fortugno (Byram Hills)
Alternate 4 - Ashton Thompson (Rome Free Academy)
Alternate 5 - Kevin Lopez (Long Beach)

120lbs

Section 1 - Jake Hoffman (Fox Lane)
Section 2 - Tyler Rossini (Burnt Hills)
Section 3 - Alex Booth (Indian River)
Section 4 - Dante Rigal (Johnson City)
Section 5 - Greg Diakomihalis (Hilton)
Section 6 - Cameron Catrabone (Williamsville North)
Section 8 - Chase Liardi (Massapequa)
Section 9 - Nick Picariello (Minisink Valley)
Section 11 - Jake Eckerle (Commack)
CHSAA - Sean Flick (St. Anthony's)
PSAL - Isaias Torres (Grand Street Campus)
Alternate 1 - Josiah Encarnacion (Wantagh)
Alternate 2 - Zach Levey (Horseheads)
Alternate 3 - Andrew Finateri (Yorktown)
Alternate 4 - Andru Walts (Fulton)
Alternate 5 - Steven Wilkinson (Connetquot)

126lbs

Section 1 -Ivan Garcia (Port Chester)
Section 2 - Michael Santore (Shaker)
Section 3 - Logan Patterson (Indian River)
Section 4 - Daniel Parker (Ithaca)
Section 5 - Rocco Camillaci (Hilton)
Section 6 - Michael Catanzaro (Williamsville North)
Section 8 - George Oroudjov (Syosset)
Section 9 - Zack Ryder (Minisink Valley)
Section 10 - Colden Hardy (Massena)
Section 11 - Anthony DiBartolo (Hauppauge)
CHSAA - Michael Sanfilippo (Chaminade)
PSAL - David Correa (Tottenville)
Alternate 1 - Luke Smith (Hauppauge)
Alternate 2 - Kai Yudelson (Brooklyn Tech)
Alternate 3 - Jack Randle (Grand Island)
Alternate 4 - Evan Matias (Rocky Point)

132lbs

Section 1 - Sean Garofal (North Rockland)
Section 2 - Ben Catrambone (Niskayuna)
Section 3 - Nate Wade (West Genesee)
Section 4 - Drew Witham (Corning)
Section 5 - Jayden Scott (Rush Henrietta)
Section 6 - Ryan Forrest (Hamburg)
Section 8 - Jake Schneider (MacArthur)
Section 9 - Jordan Suarez (Minisink Valley)
Section 11 - Zachary Redding (Eastport-South Manor)
CHSAA - Rocco DeMartino (Chaminade)
PSAL - Jayden Cardenas (Grand Street Campus)
Alternate 1 - Matthew Romano (Valley Central)
Alternate 2 - Collin Coughenour (Niagara Wheatfield)
Alternate 3 - James Sullivan (Clarkstown North)
Alternate 4 - Cole French (Fulton)
Alternate 5 - Beckett Herman (Hendrick Hudson)

138lbs

Section 1 - Tim Bova (Arlington)
Section 2 - Jake Deguire (Mohonasen)
Section 3 - Luca Pirozzolo (Auburn)
Section 4 - Chase Daudelin (Corning)
Section 5 - Ryan Burgos (Hilton)
Section 6 - Justin McDougald (Niagara Wheatfield)
Section 8 - Ben Rogers (Wantagh)
Section 9 - Sean Savacool (Minisink Valley)
Section 10 - Ethan Donnelly (Massena)
Section 11 - Logan Sciotto (Rocky Point)
CHSAA - Stephen Crisci (St. John Baptist)
PSAL - Guy Rozenmann (Tottenville)
Alternate 1 - Brendan Carroll (Ketcham)
Alternate 2 - Ryan Stern (Clarkstown North)
Alternate 3 - Gavin Damasco (Commack)
Alternate 4 - Tommy Dell'Aera (Eastchester)
Alternate 5 - Logan Gumble (Chenango Forks)

145lbs

Section 1 - Tyler Joseph (Harrison)
Section 2 - Eric Griskowitz (Saratoga Springs)
Section 3 - Kole Mulhauser (Central Square)
Section 4 - Ethan Hart (Corning)
Section 5 - Nick Sanko (Pittsford)
Section 6 - Willie McDougald (Niagara Falls)
Section 8 - Lee Mauras (Hempstead)
Section 9 - Ethan Palanca (New Paltz)
Section 10 - Mac LaPage (Massena)
Section 11 - Marvin Lobo (Copaigue)
CHSAA - Ramon Perez (Monsignor Farrell)
PSAL - Marquis Larmond (Grand Street Campus)
Alternate 1 - Mason Wersinger (Spencerport)
Alternate 2 - Aiden Rabideau (Clarence)
Alternate 3 - Thomas Szilagyi (MacArthur)
Alternate 4 - Francis Whitehouse (Islip)

152lbs

Section 1 - Dennis Robin (Arlington)
Section 2 - Sean Malenfant (Averill Park)
Section 3 - Peyton Rupracht (Central Square)
Section 4 - Jacob Scibek (Horseheads)
Section 5 - Karamvir Hothi (Rush Henrietta)
Section 6 - Dylan Collins (Hamburg)
Section 8 - Jeremy Scutellaro (Massapequa)
Section 9 - Tommy Askey (Pine Bush)
Section 11 - Wenchard Pierre Louis (Brentwood)
CHSAA - AJ Kovacs (Iona Prep)
PSAL - Jack Reusing (Brooklyn Tech)
Alternate 1 - Hunter Hughes (Newfield)
Alternate 2 - Cuinn Burlingham (Fulton)
Alternate 3 - CJ Riccobono (Sewanhaka East)
Alternate 4 - Max Yahre (Plainview Old Bethpage)
Alternate 5 - Isaiah Rodriguez (Brockport)

160lbs

Section 1 - Gavin Fiacco (John Jay Cross River)
Section 2 - Colden Dorfman (Shenendehowa)
Section 3 - Camrin Galvin (Fulton)
Section 4 - Jarrett O'Connell (Horseheads)
Section 5 - Cooper Kropman (Penfield)
Section 6 - Brian Bielec (Grand Island)
Section 8 - Tyler DeSena (Garden City)
Section 9 - Joey McGinty (Monroe Woodbury)
Section 11 - Jack Spahn (Islip)
CHSAA - Ryan Siller (Monsignor Farrell)
PSAL - Adrian Artsisheuskiy (Midwood)
Alternate 1 - Steven Burrell (New Rochelle)
Alternate 2 - Tyler Roa (Mahopac)
Alternate 3 - Jalees Briggs (Farmingdale)
Alternate 4 - Daniel Cassera (Ward Melville)
Alternate 5 - Nicholas Otero (Copiague)

170lbs

Section 1 - Quincy Downes (Fox Lane)
Section 2 - Peter Meshkov (Niskayuna)
Section 3 - Aiden Poe (Indian River)
Section 4 - Jack Massengale (Horseheads)
Section 5 - Derek Woodall (Irondequoit)
Section 6 - Derek Wojciechowski (Frontier)
Section 8 - JD Moore (Levittown Division)
Section 9 - Joe Velazquez (Middletown)
Section 11 - Danny Mauriello (Hauppauge)
CHSAA - Elias Emery (Xavier)
PSAL - Max Gwertzman (Brooklyn Tech)
Alternate 1 - Tyler Albis (John Jay East Fishkill)
Alternate 2 - Adam Daghestani (Grand Island)
Alternate 3 - Jack McCusker (Manhasset)
Alternate 4 - James Araneo (Ward Melville)
Alternate 5 - Jackson Hulse (Westhampton Beach)
Alternate 6 - Joseph Dixon (Canisius)

182lbs

Section 1 - Alex Behar (Byram Hills)
Section 2 - Brock DelSignore (Shenendehowa)
Section 3 - Tyriq Block (JD/CBA)
Section 4 - Cole Rivell (Union-Endicott)
Section 5 - Chris Pannell (Webster Thomas)
Section 6 - Ryan Stencel (Lancaster)
Section 8 - Matthew Rogers (Wantagh)
Section 9 - Ethan Gallo (Minisink Valley)
Section 11 - Joe Lopresti (Sayville)
CHSAA - James Watterson (Kellenberg)
PSAL - Andrew Grechko (Brooklyn Tech)
Alternate 1 - Michael Tyrell (Hauppauge)
Alternate 2 - Tyler Pelech (Longwood)
Alternate 3 - Nicholas Thomas (New Rochelle)
Alternate 4 - Josh Leidig (Bellport)
Alternate 5 - Jake Aina (Spencerport)
Alternate 6 - Frank Kempton (Massapequa)

195lbs

Section 1 - Desmond Kivlehan (Tappan Zee)
Section 2 - Cameron Durant (Guilderland)
Section 3 - Fombo Azah (Carthage)
Section 4 - Isaiah Colon (Elmira)
Section 5 - Silas Egenlauf (Spencerport)
Section 6 - Codie Scotland (Lancaster)
Section 8 - Matt Hegi (Mepham)
Section 9 - Brian Giacchi (Middletown)
Section 10 - Preston Guynup (Massena)
Section 11 - Christopher Bold (Miller Place)
CHSAA - Matt Kelly (Iona Prep)
PSAL - Anthony Cascen (Truman)
Alternate 1 - Azamat Davlyatov (James Madison)
Alternate 2 - Nicholas Franco (Farmingdale)
Alternate 3 - Ericson Velasquez (Mineola)
Alternate 4 - Michael Altomer (Columbia)

220lbs

Section 1 - Sebastian Garibaldi (White Plains)
Section 2 - Ryan Stein (Shaker)
Section 3 - Keyshin Cooper (Auburn)
Section 4 - John Robyck (Elmira)
Section 5 - Louis Rocca (Pittsford)
Section 6 - Blake Bielec (Grand Island)
Section 8 - Jeremiah Funchess (Westbury)
Section 9 - JC Cabrera (Minisink Valley)
Section 10 - Bailey O'Leary (Massena)
Section 11 - Malik Leftenant (Copiague)
CHSAA - Brian Holder (Holy Trinity)
PSAL - Muhamed Diop (Martin L. King)
Alternate 1 - Josh Barber (Attica-Batavia)
Alternate 2 - Alex Semenenko (McKee-SIT)
Alternate 3 - Jashon Hines (North Babylon)
Alternate 4 - Peter Magiliocco (Northport)

285lbs

Section 1 - Nino Prisco (Fox Lane)
Section 2 - Camrin Russell (Mohonasen)
Section 3 - Collin Null (Carthage)
Section 4 - Lucas Scott (Chenango Forks)
Section 5 - Collin Burns (Hilton)
Section 6 - Ryan Bitka (Amherst)
Section 8 - Myles Norris (Freeport)
Section 9 - Adam Fenner (Minisink Valley)
Section 10 - Nathan Rourke (Massena)
Section 11 - London Castillo (Brentwood)
CHSAA - Caleb Lesswing (St. Joe's Collegiate)
PSAL - Daniel Bogdanov (James Madison)
Alternate 1 - Sam Khodaparast (Massapequa)
Alternate 2 - Joe Nolan (Ossining)
Alternate 3 - Chris Powell (Centereach)
Alternate 4 - Salvatore Iodice (Clarkstown South)