skip navigation

Tracking the Top 20: Week #7

By Smitty, 01/20/20, 1:15PM EST

Share

Division 1

Rank School-Section Weekly Results
1 Wantagh-8 Defeated Mineola 44-30
2 Minisink Valley-9 Defeated #17 Middletown 61-10; Gene Brigham Champions
3 Spencerport-5 Defeated HM4 Brockport 55-18, Phoenix Mid-Winter Classic Champions
4 Islip-11 Defeated Sayville 68-16, D2 #1 Cold Spring Harbor 41-39; Uniondale Duals Runner-Up
5 Hauppauge-11 Defeated Comsewogue 72-3, East Hampton 77-9
6 Shenendehowa-2 Defeated Niskayuna 56-25
7 Fulton-3 Defeat East Syracuse-Minoa 68-13
8 MacArthur-8 Defeated East Meadow 58-15; Uniondale Duals Champions
9 Fox Lane-1 Defeated Arlington 62-19, Horace Greeley 79-5; Westchester County Champions
10 Hilton-5 Defeated Penfield 47-30, Webster Schroeder 59-30; Lost to #16 Pittsford 39-37
11 Long Beach-8 Defeated Mepham 49-27, Kellenberg 62-9
12 Miller Place-11 Defeated Amityville 84-0, Sayville 64-13
13 Northport-11 Defeated Huntington 47-30
14 Commack-11 Defeated Sachem North 51-19, Plainedge 63-20
15 Massapequa-8 Defeated Freeport 58-12
16 Pittsford-5 Defeated Fairport 54-21, Hilton 39-37, Webster Schroeder 47-30
17 Middletown-9 Lost to #2 Minisink Valley 61-10
18 Horseheads-4 Defeated Corning 60-17; STAC Runner-Up
19 Kings Park-11 Defeated Harborfields 72-12
20 Penfield-5 Lost to #10 Hilton 47-30, Brockport 55-21
HM1 Indian River-3 Defeated Copenhagen 66-19
HM2 Rush Henrietta-5 Defeated Midlakes 57-15
HM3 Monroe Woodbury-9 Defeated Cornwall 71-12
HM4 Brockport-5 Lost to #3 Spencerport 55-18, Defeated Penfield 55-21
HM5 Niagara Wheatfield-6 Defeated North Tonawanda 58-27

Division 2

Rank School-Section Weekly Results
1 Cold Spring Harbor-8 Defeated Locust Valley 54-25, Manhasset 34-33, Mineola 54-20; Lost to D1 #4 Islip 41-39
2 Falconer-6 Defeated Olean 65-16, Eisenhower 52-21
3 Gouverneur-10 Section 10 Dual Meet Champions
4 Cobleskill-Richmondville-2 Defeated Ichabod Crane 53-24
5 Port Jervis-9 Defeated Saugerties 69-18, ELSW 72-18; Wallkill Duals Runner-Up
6 Tioga-4 Defeated SVEC 54-33; IAC Champions
7 Windsor-4 Defeated Walton-Delhi 43-34, Susquehanna Valley 69-9; STAC Champions
8 Iroquois-6 Defeated Grand Island 54-24; ECIC Runner-Up
9 Warrensburg-2 Defeated Hadley Luzerne-Lake George 52-28, Horde Duals Champions
10 Mt. Sinai-11 Defeated Hampton Bays 69-13
11 Shoreham-Wading River-11 Defeated Hampton Bays 60-13
12 Central Valley Academy-3 Defeated Whitesboro 59-18, Defeated Rome Free Academy 76-10
13 Newfane-6 Defeated Akron 66-19, Holley-Kendall 57-13; Niagara-Orleans Champions
14 Seaford-8 Defeated Plainedge 48-30, Oyster Bay 57-20, Lost to HM1 Clarke 66-15
15 Pioneer-6 Defeated East Aurora 57-23; 6th @ ECIC Championships
16 Fredonia-6 Defeated Chautauqua Lake 49-26
17 Saranac-7 Defeated Beekmantown 47-9
18 Tamarac-2 Bengal Duals Champions
19 Palmyra Macedon-5 Defeated Williamson 73-9, Wayne 54-25
20 Canisteo-Greenwood-5 Defeated Alfred-Almond 50-30, Avoca 81-4
HM1 Clarke-8 Defeated Island Trees 66-21, #14 Seaford 66-15
HM2 Red Hook-9 Defeated ELSW 48-36; 5th @ Gene Brigham
HM3 Nanuet-1 Defeated Irvington 58-24, Pearl River 51-31
HM4 General Brown-3 Defeated Copenhagen 54-26, Lost to Cathage 55-21
HM5 Mattituck-11 Defeated Port Jefferson 46-27, Babylon 73-12