skip navigation

Week 7 HS Dual Meet Rankings

By Smitty, 01/14/20, 9:45AM EST

Share

Division 1

Rank School-Section Record Rank Last Week What's Next
1 Wantagh-8 21-0 1 Vs Mineola
2 Minisink Valley-9 18-3 2 @ #17 Middletown, Gene Brigham Tournament
3 Spencerport-5 11-0 3 @ HM4 Brockport, Phoenix Mid-Winter Classic
4 Islip-11 15-0 4 Vs Sayville, Vs D2 #1 Cold Spring Harbor; Uniondale Duals
5 Hauppauge-11 9-1 5 @ Comsewogue, Vs East Hampton, Vs Bellmore-JFK; Busby Classic
6 Shenendehowa-2 5-0 6 Vs Niskayuna
7 Fulton-3 22-1 7 @ East Syracuse-Minoa; Akley Duals
8 MacArthur-8 10-0 9 Vs East Meadow; Uniondale Duals
9 Fox Lane-1 19-1 10 Vs Arlington, Horace Greeley Duals
10 Hilton-5 27-4 12 @ #20 Penfield
11 Long Beach-8 7-2 11 Vs Kellenberg
12 Miller Place-11 16-3 14 Vs Amityville, @ Sayville; Tri-Meet
13 Northport-11 18-1 15 Vs Huntington
14 Commack-11 12-2 16 Vs Sachem North, Plainedge
15 Massapequa-8 15-4 17 @ Chaminade
16 Pittsford-5 16-1 8 @ Fairport
17 Middletown-9 12-2 18 Vs #2 Minisink Valley
18 Horseheads-4 14-2 19 Vs Corning; STAC Championships
19 Kings Park-11 7-3 20 @ Harborfields
20 Penfield-5 7-2 HM1 Vs #10 Hilton, @ HM4 Brockport
HM1 Indian River-3 11-0 HM2 @ Copenhagen
HM2 Rush Henrietta-5 10-1 13
HM3 Monroe Woodbury-9 9-4 HM3 Vs Cornwall
HM4 Brockport-5 11-3 HM4 Vs #3 Spencerport, #20 Penfield
HM5 Niagara Wheatfield-6 13-4 HM5 Vs North Tonawanda

Division 2

Rank School-Section Record Rank Last Week What's Next
1 Cold Spring Harbor-8 10-3 1 Vs Locust Valley, @ Manhasset, D1 #4 Islip, Mineola
2 Falconer-6 24-1 2 @ Olean, Eisenhower (PA)
3 Gouverneur-10 3-0 3 Section 10 Dual Meet Tournament; Phoenix Mid-Winter Classic
4 Cobleskill Richmondville-2 9-0 4 @ Ichabod Crane; Phoenix Mid-Winter Classic
5 Port Jervis-9 20-0 5 Vs Saugerties, @ ELSW
6 Tioga-4 3-0 6 Vs SVEC; IAC Championships
7 Windsor-4 5-0 9 @ Walton, Susquehanna Valley
8 Iroquis-6 21-3 10 @ Grand Island, Vs Maryvale; ECIC Championships
9 Warrensburg-2 18-1 11 Vs HLLG; Golden Horde Duals
10 Mt. Sinai-11 10-5 17 Vs Hampton Bays, @ John Glenn
11 Shoreham-Wading River-11 19-4 7 @ Hampton Bays; Tri-Meet
12 Central Valley Academy-3 23-2 8 Vs Whitesboro, @ Rome Free
13 Newfane-6 17-4 12 @ Akron, Holley-Kendall; All League Tournament
14 Seaford-8 7-3 13 @ Plainedge; Vs Oyster Bay, Vs HM1 Clarke
15 Pioneer-6 13-6 14 Vs East Aurora; ECIC Championships
16 Fredonia-6 20-5 15 Vs Chautauqua Lake
17 Saranac-7 10-4 16 Vs Beakmantown
18 Tamarac-2 16-1 18 Bengal Duals
19 Palmyra Macedon-5 19-9 19 Vs Williamson-Maryon-Sodus, Wayne
20 Canisteo-Greenwood-5 25-5 20 Vs Alfred Almond, @ Avoca
HM1 Clarke-8 8-5 HM1 Vs Island Trees, @ #14 Seaford
HM2 Red Hook-9 15-4 HM2 Vs ELSW; Gene Bringham Tournament
HM3 Nanuet-1 18-4 HM3 Vs Irvington, @ Pearl River
HM4 General Brown-3 8-1 HM4 @ Copenhagen, Vs Carthage; Phoenix Mid-Winter Classic
HM5 Mattituck-11 5-2 HM5 Vs Port Jefferson, @ Babylon