skip navigation

Tracking the Top 20: Week #6

By Smitty, 01/13/20, 9:15AM EST

Share

Division 1

Rank School-Section Weekly Results
1 Wantagh-8 Defeated Lawrence 87-0, 3rd @ Solosky Memorial
2 Minisink Valley-9 Section 9 Dual Meet Champions
3 Spencerport-5 Section 5 Dual Meet Champions, Lockport Champions
4 Islip-11 Defeated Amityville 78-12
5 Hauppauge-11 Defeated HHHWest 67-18
6 Shenendehowa-2 Defeated Colonie 72-9
7 Fulton-3 Defeated JD/CBA 61-18, Red Devil Invitational Champions
8 Pittsford-5 Lost to #12 Hilton 43-34 in S5 Dual Meet Semi-Finals, 5th @ Bradshaw
9 MacArthur-8
10 Fox Lane-1 Defeated White Plains 78-12
11 Long Beach-8 Defeated Great Neck South 78-7
12 Hilton-5 Section 5 Dual Meet Runner-Up
13 Rush Henrietta-5 Lost to #3 Spencerport 54-16 in S5 Dual Meet Semi-Finals
14 Miller Place-11 Defeated Harborfields 83-0
15 Northport-11 Defeated Smithtown West 55-23
16 Commack-11 Defeated Walt Whitman 52-15
17 Massapequa-8 Defeated Sewanhaka East 67-15, Hempstead 51-30, Uniondale 48-23
18 Middletown-9 Section 9 Dual Meet Runner-Up
19 Horseheads-4 Defeated Binghamton 84-0, 3rd @ Bradshaw
20 Kings Park-11 Defeated Westhampton Beach 39-33
HM1 Penfield-5
HM2 Indian River-3 Defeated Carthage 60-18
HM3 Monroe Woodbury-9 Lost to #18 Middletown 35-34 in S9 Dual Meet Semi-Finals
HM4 Brockport-5 Lost to #13 Rush Henrietta 39-32 in S5 Dual Meet Tournament , 3rd @ Lockport
HM5 Niagara Wheatfield-6 Defeated Lockport 75-12, 6th @ Lockport

Division 2

Rank School-Section Weekly Results
1 Cold Spring Harbor-8 Defeated D2 #13 Seaford 39-34, HM! Clarke 41-40
2 Falconer-6 Defeated Chautauqua Lake 58-21, Runner-Up @ Morales Memorial
3 Gouverneur-10 Defeated Malone 60-18
4 Cobleskill-Richmondville-2 Defeated LaSalle 64-16
5 Port Jervis-9 Section 9 Dual Meet Champions
6 Tioga-4 Defeated Waverly 61-21, Bradshaw Memorial Champions
7 Shoreham-Wading River-11 Lost to #17 Mt. Sinai 42-27, Warrior Duals Champions
8 Central Valley Academy-3 Defeated Camden 64-18
9 Windsor-4 Defeated Chenango Valley 60-25, Runner-Up @ Red Devil Invitational
10 Iroquois-6
11 Warrensburg-2 Defeated Whitehall 49-31, 4th @ Red Devil Invitational
12 Newfane-6 Defeated Albion 69-12, 5th @ Lockport
13 Seaford-8 Lost to D2 #1 Cold Spring Harbor 39-34, Defeated Carle Place 65-9, North Shore 54-18
14 Pioneer-6 Runner-Up @ Franklinville
15 Fredonia-6 Runner-Up @ Lockport
16 Saranac-7 Defeated Northern Adirondack 62-15
17 Mt. Sinai-11 Defeated #7 Shoreham Wading River 42-27, Lost ot Bellport 39-31
18 Tamarac-2 Defeated Mechanicville 78-11
19 Palmyra Macedon-5 Section 5 Dual Meet Champions
20 Canisteo-Greenwood-5 Section 5 Dual Meet Runner-Up
HM1 Clarke-8 Defeated Locust Valley 45-31, Lost to #1 Cold Spring Harbor 41-40, Wickham classic Champions
HM2 Red Hook-9 Section 9 Dual Meet Runner-Up
HM3 Nanuet-1 Defeated Lourdes 51-36, East Ramapo 49-31, 3rd @ Scarsdale Invitational
HM4 General Brown-3 Defeated Watertown 51-27
HM5 Mattituck-11 Defeated Southampton 58-30