skip navigation

Tracking the Top 20: Week #5

By Smitty, 01/06/20, 10:30AM EST

Share

Division 1

Rank School-Section Weekly Results
1 Hauppauge-11 Defeated D2 #1 Cold Spring Harbor 48-34; Runner-Up @ West Islip Duals
2 Minisink Valley-9 4th @ Battle at the Clash in Minnesota
3 Shenendehowa-2 Peru Invitational Champions
4 Wantagh-8 Defeated Lynbrook 71-12; Patrick Butler Duals Champions
5 Fulton-3 Lost to #6 Spencerport 31-28
6 Spencerport-5 Defeated #5 Fulton 31-28
7 Pittsford-5 Pierson Duals Champions
8 MacArthur-8 Defeated Baldwin 71-3; Shoreline Classic Champions
9 Fox Lane-1 Runner-Up @ Shoreline Classic
10 Lancaster-6 Section 6 Duals Runner-Up
11 Long Beach-8 Patrick Butler Duals Runner-Up
12 Islip-11 West Islip Duals Champions
13 Hilton-5 Victor Duals Champions
14 Rush Henrietta-5 Alexander Green & Gold Champions
15 Miller Place-11 3rd @ West Islip Duals
16 Northport-11 Battle for the Belt Champions
17 Commack-11 Defeated Ward Melville 55-22; Ted Petersen Champions
18 Massapequa-8 Runner-Up @ Lindenhurst
19 Middletown-9 Runner-Up @ D'Agnese Memorial
20 Horseheads-4 Runner-Up @ Flynn Propane Duals (PA)
HM1 Kings Park-11 3rd @ Shoreline Classic
HM2 Penfield-5 Defeated Palmyra Macedon 50-30; Runner-Up @ Jack Fisher
HM3 Indian River-3 Defeated South Lewis 60-25; Jack Fisher Tournament Champions
HM4 Monroe Woodbury-9 5th @ Shoreline Classic
HM5 Brockport-5

Division 2

Rank School-Section Weekly Results
1 Cold Spring Harbor-8 Lost to D1 #1 Hauppauge 48-34; Runner-Up @ Battle for the Belt
2 Gouverneur-10
3 Cobleskill-Richmondville-2 10th @ Kordell Rotary
4 Port Jervis-9
5 Tioga-4 Runner-Up @ Peru Invitational
6 Falconer-6 Section 6 Duals Champions
7 Shoreham-Wading River-11 3rd @ Battle for the Belt
8 Central Valley Academy-3 Leo J. Sammon Tournament Champions
9 Windsor-4 Runner-Up @ Saratoga Invitationals
10 Iroquois-6 Section 6 Duals Runner-Up
11 Fredonia-6 Lost to D2 #10 Iroquois in S6 Duals Semi-Finals
12 Seaford-8 Defeated Locust Valley 36-28; 1-2 @ Patrick Butler Duals
13 Warrensburg-2 Defeated Glens Falls 72-18; Warrensburg Duals Champions
14 Saranac-7 3rd @ Peru Invitational
15 Mt. Sinai-11 Runner-Up @ Rocky Gilmore Invitational
16 Newfane-6 Lost to D2 #6 Falconer in S6 Dual Meet Semi-Finals
17 Tamarac-2 Runner-Up @ Jaime Mormile Invitational
18 Pioneer-6 Lost to #16 Newfane @ S6 Duals
19 Palmyra Macedon-5 Lost to Penfield 50-30; Red Jacket Invitational Champions
20 Canisteo-Greenwood-5
HM1 Clarke-8 Cove Cup Champions
HM2 Red Hook-9
HM3 Nanuet-1
HM4 General Brown-3 8th @ Saratoga Invitational
HM5 Mattituck-11 5th @ West Islip Duals