skip navigation
Grappler Gold

Week 17 College Round Up

By NYWN, 03/10/19, 8:45PM EDT

Share

CORNELL 2ND AT EIWA'S; RIT HAS THREE AA'S FOR THE FIRST TIME SINCE 1980

DIVISION II NATIONALS RESULTS

TEAM RESULTS
29) Long Island Post, 6.5

INDIVIDUAL RESULTS
141- Joseph Calderone, LIP, 7th
174- Michael Raccioppi, East Stroudsburg, 3rd

DIVISION III NATIONALS RESULTS

TEAM RESULTS
4) Ithaca, 59.5
11) RIT, 32.5
19) SUNY Oneonta, 17.5
20) USMMA, 17
31) NYU, 11
34) Brockport, 8.5

INDIVIDUAL RESULTS
125- Jay Albis, JWU, 1st
125- Ferdinand Mase, Ithaca, 4th
133- Taylor Dial, USMMA, 8th
141- Ben Brisman, Ithaca, 4th
141- Evan Drill, NYU, 5th
149- Ryan Snow, Brockport, 7th
157- Kaidon Winters, RIT, 5th
165- Dempsey King, RIT, 2nd
165- Austin Whitney, Ithaca, 8th
184- Jake Ashcraft, Ithaca, 2nd
184- Joshua Glantzman, USMMA, 4th
285- James Bethel, Oneonta, 3rd
285- Jake O'Brien, Ithaca, 4th
285- Connor Calkins, RIT, 8th

EIWA RESULTS

TEAM SCORES
2) Cornell, 139 (6 Automatic Qualifiers)
4) Army, 106.5 (4 Automatic Qualifiers)
6) Binghamton, 78 (4 Automatic Qualifiers)
11) Columbia, 43.5 (1 Automatic Qualifier)
15) Hofstra, 10 (0 Automatic Qualifiers)

INDIVIDUAL RESULTS
125
2nd- Vitali Arajau, Cornell
5th- Joe Manchio, Columbia
6th- Trey Chalifoux, Army
7th- Audey Ashkar, Binghamton

133
1st- Chas Tucker, Cornell
4th- Zack Trampe, Binghamton
5th- Lane Peters, Army

141
1st- Yianni Diakomihalis, Cornell
3rd- Anthony Sparacio, Binghamton
4th- Corey Shie, Army

149
6th- PJ Pgunsanya, Army

157
4th- Lucas Weiland, Army
6th- Dan Reed, Columbia

165
2nd- Cael McCormcick, Army
7th- Laurence Kosoy, Columbia
8th- Andrew Berreyesa, Cornell

174
2nd- Brandon Womack, Cornell
3rd- Vincent DePrez, Binghamton
5th- Ben Harvey, Navy
7th- Ricky Stamm, Hofstra
8th- Max Elling, Columbia

184
1st- Max Dean, Cornell
3rd- Lou DePrez, Binghamton
6th- Noah Stewart, Army
8th- Brian Bonino, Columbia

197
2nd- Ben Honis, Cornell
7th- Rocco Caywood, Army

285
5th- Joe Doyle, Binghamton
6th- Ben Sullivan, Army
7th- Jeramy Sweany, Cornell
8th- Daniel Herman, Columbia

MAC RESULTS

TEAM SCORES
2) Buffalo, 113.5 (5 Automatic Qualifiers)

INDIVIDUAL RESULTS
133- Derek Spann, 2nd
141- Bryan Lantry, 2nd
157- Alex Smythe, 5th
165- Jake Keller, 1st
197- Brett Perry, 1st
 

BIG 12 RESULTS

125- Nick Piccininni, Oklahoma State, 1st

BIG 10 RESULTS

184- Shakur Rasheed, Penn State, 2nd
285- Youssif Hemida, Maryland, 3rd

EWL RESULTS

184- Trevor Allard (Bloomsburg) 3rd
184- Zach Ancewicz (Edinboro) 4th