skip navigation
NMWAY Wrestling

2017 DI NCAA Final Place Winner Results

By OWN Staff, 03/19/17, 3:30PM EDT

Share

125 Results
1st Place - Darian Cruz of Lehigh
2nd Place - Ethan Lizak of Minnesota
3rd Place - Thomas Gilman of Iowa
4th Place - Nicholas Piccininni of Oklahoma State
5th Place - Joey Dance of Virginia Tech
6th Place - Jack Mueller of Virginia
7th Place - Sean Russell of Edinboro
8th Place - Nathan Kraisser of Campbell
1st Place Match
Darian Cruz (Lehigh) 31-2, Jr. over Ethan Lizak (Minnesota) 30-7, So. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Thomas Gilman (Iowa) 32-1, Sr. over Nicholas Piccininni (Oklahoma State) 27-8, So. (Dec 13-6).
5th Place Match
Joey Dance (Virginia Tech) 30-3, Sr. over Jack Mueller (Virginia) 27-7, Fr. (M. For.).
7th Place Match
Sean Russell (Edinboro) 37-8, Jr. over Nathan Kraisser (Campbell) 29-10, Sr. (Dec 10-3).

133 Results
1st Place - Cory Clark of Iowa
2nd Place - Seth Gross of South Dakota State
3rd Place - Nathan Tomasello of Ohio State
4th Place - Stevan Micic of Michigan
5th Place - Kaid Brock of Oklahoma State
6th Place - Eric Montoya of Nebraska
7th Place - Zane Richards of Illinois
8th Place - Scotty Parker of Lehigh
1st Place Match
Cory Clark (Iowa) 20-3, Sr. over Seth Gross (South Dakota State) 34-2, So. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Nathan Tomasello (Ohio State) 24-1, Jr. over Stevan Micic (Michigan) 29-7, Fr. (Dec 5-2).
5th Place Match
Kaid Brock (Oklahoma State) 29-4, So. over Eric Montoya (Nebraska) 30-7, . (Dec 5-3).
7th Place Match
Zane Richards (Illinois) 29-6, Sr. over Scotty Parker (Lehigh) 20-5, So. (MD 14-4).

141 Results
1st Place - Dean Heil of Oklahoma State
2nd Place - George DiCamillo of Virginia
3rd Place - Kevin Jack of NC State
4th Place - Bryce Meredith of Wyoming
5th Place - Jaydin Eierman of Missouri
6th Place - Anthony Ashnault of Rutgers
7th Place - Matthew Kolodzik of Princeton
8th Place - Thomas Thorn of Minnesota
1st Place Match
Dean Heil (Oklahoma State) 32-0, Jr. over George DiCamillo (Virginia) 24-5, Sr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Kevin Jack (NC State) 35-2, Jr. over Bryce Meredith (Wyoming) 32-8, Jr. (Fall 6:20).
5th Place Match
Jaydin Eierman (Missouri) 29-7, Fr. over Anthony Ashnault (Rutgers) 30-6, Jr. (Dec 4-2).
7th Place Match
Matthew Kolodzik (Princeton) 30-4, Fr. over Thomas Thorn (Minnesota) 20-10, So. (Dec 3-1).

149 Results
1st Place - Zain Retherford of Penn State
2nd Place - Lavion Mayes of Missouri
3rd Place - Brandon Sorensen of Iowa
4th Place - Micah Jordan of Ohio State
5th Place - Max Thomsen of Northern Iowa
6th Place - Solomon Chishko of Virginia Tech
7th Place - Kenny Theobold of Rutgers
8th Place - Alex Kocer of South Dakota State
1st Place Match
Zain Retherford (Penn State) 28-0, Jr. over Lavion Mayes (Missouri) 23-3, Sr. (TF-1.5 6:43 (18-2)).
3rd Place Match
Brandon Sorensen (Iowa) 31-5, Jr. over Micah Jordan (Ohio State) 33-5, So. (Dec 4-0).
5th Place Match
Max Thomsen (Northern Iowa) 31-7, So. over Solomon Chishko (Virginia Tech) 25-6, Jr. (Dec 10-4).
7th Place Match
Kenny Theobold (Rutgers) 26-11, Sr. over Alex Kocer (South Dakota State) 30-11, Sr. (Fall 1:37).

157 Results
1st Place - Jason Nolf of Penn State
2nd Place - Joey Lavallee of Missouri
3rd Place - Michael Kemerer of Iowa
4th Place - Joseph Smith of Oklahoma State
5th Place - Tyler Berger of Nebraska
6th Place - Dylan Palacio of Cornell
7th Place - Paul Fox of Stanford
8th Place - Sal Mastriani of Virginia Tech
1st Place Match
Jason Nolf (Penn State) 27-0, So. over Joey Lavallee (Missouri) 29-2, Jr. (MD 14-6).
3rd Place Match
Michael Kemerer (Iowa) 33-3, Fr. over Joseph Smith (Oklahoma State) 16-6, So. (SV-1 7-1).
5th Place Match
Tyler Berger (Nebraska) 36-6, Jr. over Dylan Palacio (Cornell) 11-4, Sr. (Dec 6-3).
7th Place Match
Paul Fox (Stanford) 29-15, Jr. over Sal Mastriani (Virginia Tech) 20-9, Sr. (Fall 5:00).

165 Results
1st Place - Vincenzo Joseph of Penn State
2nd Place - Isaiah Martinez of Illinois
3rd Place - Logan Massa of Michigan
4th Place - Isaac Jordan of Wisconsin
5th Place - Chandler Rogers of Oklahoma State
6th Place - Daniel Lewis of Missouri
7th Place - Chad Walsh of Rider
8th Place - Brandon Womack of Cornell
1st Place Match
Vincenzo Joseph (Penn State) 22-4, So. over Isaiah Martinez (Illinois) 31-1, Sr. (Fall 5:26).
3rd Place Match
Logan Massa (Michigan) 32-3, Fr. over Isaac Jordan (Wisconsin) 28-6, Sr. (MD 11-2).
5th Place Match
Chandler Rogers (Oklahoma State) 25-8, So. over Daniel Lewis (Missouri) 28-6, So. (Dec 9-6).
7th Place Match
Chad Walsh (Rider) 33-4, Jr. over Brandon Womack (Cornell) 34-11, So. (Dec 8-5).

174 Results
1st Place - Mark Hall of Penn State
2nd Place - Bo Jordan of Ohio State
3rd Place - Zahid Valencia of Arizona State
4th Place - Myles Amine of Michigan
5th Place - Brian Realbuto of Cornell
6th Place - Zac Brunson of Illinois
7th Place - Kyle Crutchmer of Oklahoma State
8th Place - Jake Residori of SIUE
1st Place Match
Mark Hall (Penn State) 31-3, Fr. over Bo Jordan (Ohio State) 18-2, Jr. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Zahid Valencia (Arizona State) 38-1, So. over Myles Amine (Michigan) 31-7, Fr. (MD 15-5).
5th Place Match
Brian Realbuto (Cornell) 27-3, Sr. over Zac Brunson (Illinois) 32-11, Sr. (Fall 1:15).
7th Place Match
Kyle Crutchmer (Oklahoma State) 23-7, Sr. over Jake Residori (SIUE) 24-14, Sr. (Dec 9-4).

184 Results
1st Place - Bo Nickal of Penn State
2nd Place - Gabe Dean of Cornell
3rd Place - TJ Dudley of Nebraska
4th Place - Sammy Brooks of Iowa
5th Place - Myles Martin of Ohio State
6th Place - Nolan Boyd of Oklahoma State
7th Place - Drew Foster of Northern Iowa
8th Place - Nathan Jackson of Indiana
1st Place Match
Bo Nickal (Penn State) 26-1, So. over Gabe Dean (Cornell) 34-1, Sr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
TJ Dudley (Nebraska) 33-5, Sr. over Sammy Brooks (Iowa) 28-4, Sr. (Fall 2:38).
5th Place Match
Myles Martin (Ohio State) 32-9, So. over Nolan Boyd (Oklahoma State) 24-7, Sr. (Dec 10-6).
7th Place Match
Drew Foster (Northern Iowa) 26-6, Jr. over Nathan Jackson (Indiana) 33-6, Jr. (Dec 11-7).

197 Results
1st Place - J`den Cox of Missouri
2nd Place - Brett Pfarr of Minnesota
3rd Place - Kollin Moore of Ohio State
4th Place - Jared Haught of Virginia Tech
5th Place - Aaron Studebaker of Nebraska
6th Place - Preston Weigel of Oklahoma State
7th Place - Ryan Wolfe of Rider
8th Place - Kevin Beazley of Old Dominion
1st Place Match
J`den Cox (Missouri) 28-0, Sr. over Brett Pfarr (Minnesota) 31-3, Sr. (Dec 8-2).
3rd Place Match
Kollin Moore (Ohio State) 33-4, Fr. over Jared Haught (Virginia Tech) 28-4, Jr. (Fall 2:27).
5th Place Match
Aaron Studebaker (Nebraska) 33-10, Sr. over Preston Weigel (Oklahoma State) 22-8, So. (MD 9-0).
7th Place Match
Ryan Wolfe (Rider) 24-6, Sr. over Kevin Beazley (Old Dominion) 25-8, Jr. (Dec 2-1).

285 Results
1st Place - Kyle Snyder of Ohio State
2nd Place - Connor Medbery of Wisconsin
3rd Place - Tanner Hall of Arizona State
4th Place - Ty Walz of Virginia Tech
5th Place - Nick Nevills of Penn State
6th Place - Jacob Kasper of Duke
7th Place - Michael Kroells of Minnesota
8th Place - Denzel Dejournette of Appalachian State
1st Place Match
Kyle Snyder (Ohio State) 17-0, Jr. over Connor Medbery (Wisconsin) 29-2, Sr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Tanner Hall (Arizona State) 35-6, So. over Ty Walz (Virginia Tech) 26-4, Sr. (TB-1 5-4).
5th Place Match
Nick Nevills (Penn State) 25-5, So. over Jacob Kasper (Duke) 30-6, Jr. (SV-1 4-3).
7th Place Match
Michael Kroells (Minnesota) 31-11, Sr. over Denzel Dejournette (Appalachian State) 30-9, Sr. (TF-1.5 7:00 (17-2)).