skip navigation
NMWAY Wrestling

Division 1 State Tournament Qualifiers! - Who is Going to Albany?

By BV , 02/17/16, 5:00PM EST

Share

Here are the state qualifier champions from around the state headed to the NYS tournament in Division 1 (to be updated throughout the weekend).

 

For Division 2 qualifiers, see this link.

99 POUNDS

Section 1: Garrett Semenetz, Mahopac

Section 2: Trent Svingala, Albany Academy

Section 3: Matt Griffin, CBA/Jamesville-Dewitt

Section 4: Devin Woodworth, Horseheads

Section 5: Greg Diakomihalis, Hilton

Section 6: Justin McDougald, Niagara Wheatfield

Section 8: Jared Altan, Plainedge

Section 9: Oscar Lainez, Middletown

Section 10: Sam Searles, Malone

Section 11: Dylan Ryder, Half Hollow Hills West

PSAL: Brandon Nunez, John Bowne

CHSAA: Terry Adams, Monsignor Farrell

At Large 1: Max Kropman, Penfield

At Large 2: Anthony Sciotto, Rocky Point

At Large 3: Dennis Robin, Arlington

At Large 4: Preston Maucere, Deer Park

 

106 POUNDS

Section 1: Justin Lopez, Yonkers

Section 2: Michael Gonyea, Columbia

Section 3: Christian Bradshaw, Liverpool

Section 4: Zayne Benedict, Vestal

Section 5: Alex Samson, Victor

Section 6: Mitch Seaver, Lockport

Section 8: Joseph Simons, Farmingdale

Section 9: Tyler Lynch, Minisink Valley

Section 10: Ryan Brown, Canton

Section 11: Adam Busiello, Eastport-South Manor

PSAL: David Traub, Tottenville

CHSAA: Dylan Ebanks, Xavier

At Large 1: Cody Anders, Brockport

At Large 2: Kevin Meloni, Shoreham-Wading River

At Large 3: Marco Vespa, Monroe Woodbury

At Large 4: Trey Wardlaw, East Ramapo

 

113 POUNDS

Section 1: Anthony Sulla, North Rockland

Section 2: Trent Nadeau, Columbia

Section 3: Kelan McKenna, New Hartford

Section 4: Jacob Scibek, Horseheads

Section 5: Eli Sims, Rush-Henrietta

Section 6: Willie McDougald, Niagara Falls

Section 8: Justin Vines, Wantagh

Section 9: Connor Greiner, Minisink Valley

Section 10: Thomas Trombley, Malone

Section 11: Tommy Cox, Deer Park

PSAL: Calvin Chau, Brooklyn Tech

CHSAA: Michael D`Onofrio, St John The Baptist

At Large 1: Anthony Cirillo, Rocky Point

At Large 2: Anthony Stramiello, Monroe Woodbury

At Large 3: Kevin DePalma, Farmingdale

At Large 4:  Michael DaBramo, Scarsdale

 

120 POUNDS

Section 1: Randy Earl, John Jay East Fishkill

Section 2: John Devine, Columbia

Section 3: Ian McKenna, New Hartford

Section 4: Noah Carpenter, Elmira

Section 5: Austin Hertel, Hilton

Section 6: Anthony Argentieri, Kenmore West

Section 8: Josh Bourne, Long Beach

Section 9: Jarred Greiner, Minisink Valley

Section 10: James Hubbard, Malone

Section 11: Anthony Sparacio, North Babylon

PSAL: Greg Panteleone, Tottenville

CHSAA: Tito Colom, St. Francis

At Large 1: Jake Silverstein, Hauppauge

At Large 2: Kyle Mosher, South Side

At Large 3: Jordan Sartin, Saratoga Springs

At Large 4: Matt Maquet, Long Beach

 

126 POUNDS:

Section 1: Jake Shore, New Rochelle

Section 2: Kiernan Shanahan, Shenendehowa

Section 3: Tucker Amato, Indian River

Section 4: Derek Osman, Vestal

Section 5: Mike Venosa, Victor

Section 6: Vince Falvo, Niagara Wheatfield

Section 8: Jacori Teemer, Long Beach

Section 9: Kevin Kelly, Monroe Woodbury

Section 10: Dylan Ghostlaw, Malone

Section 11: John Arceri, Huntington

PSAL: Anthony Maisano, Tottenville

CHSAA: Matt Seitz, Monsignor Farrell

At Large 1: Ben Tepperman, Hauppauge

At Large 2: Garrett Gibbons, Massapequa

At Large 3: Alex Vargas, Syosset

At Large 4: Josh Reed, Schenectady

 

132 POUNDS:

Section 1: Kevin Knox, Carmel

Section 2: Christian Gramuglia, Burnt Hills

Section 3: Audey Ashkar, Liverpool

Section 4: Gianno Silba, Newark Valley

Section 5: Derek St. James, Gates Chili

Section 6: Fred Eckles, Lake Shore

Section 8: Vito Arujau, Syosset

Section 9: Dom Vetrano, Minisink Valley

Section 10: Gavine Perrine, Massena

Section 11: Kyle Mock, Huntington

PSAL: Colin Dowd, Midwood

CHSAA: Hector Colom, St. Francis

At Large 1: Peter Pappas, Plainview

At Large 2: Phil Spadafora, Half Hollow Hills East

At Large 3: Max Tempel, Averill Park

At Large 4: Jack Gold, Rocky Point

 

138 POUNDS:

Section 1: Matt Grippi, Fox Lane

Section 2: Matt Saville, South Glens Falls

Section 3: Jonah Cavallo, CBA/Jamesville-Dewitt

Section 4: Isaiah Colgan, Johnson City

Section 5: Yianni Diakomihalis, Hilton

Section 6: Connor Day, Iroquois

Section 8: Lucas Pincus, Hewlett

Section 9: Charlie Johnson, Warwick

Section 10: Alfred MacNeill, Malone

Section 11: Brett Brice, Longwood

PSAL: Demitreus Henry, Grand Street

CHSAA: Thomas Schulze, Archbishop Stepinac

At Large 1: Parker Kropman, Penfield

At Large 2: Matt Swanson, Lynbrook

At Large 3: Maksim Kutsepau, Clarkstown North

At Large 4: CJ Archer, Rocky Point

 

145 POUNDS:

Section 1: Brady Robin, Arlington

Section 2: Antonio Zamora, Schenectady

Section 3: Naseem Fielder, SIT 

Section 4: Tyler Brazinski, Johnson City

Section 5: Frankie Gissendanner, Penfield

Section 6: Troy Keller, North Tonawanda

Section 8: Chris Ponce, Division

Section 9: Evan Barczak, Monroe Woodbury

Section 10: Angus Johnson, Canton

Section 11: John Busiello, Eastport-South Manor

PSAL: Shamar Griffith, Wingate

CHSAA: Chris Mulford, St Anthony's

At Large 1: Jack Taddeo, Shoreham-Wading River

At Large 2: Conor Melbourne, John Jay Cross River

At Large 3: Charlie Spada, Long Beach

At Large 4: Kyle Jasenski, Albany Academy

 

152 POUNDS:

Section 1: Grant Cuomo, Brewster

Section 2: Anthony Laniewski, Niskayuna

Section 3: Phoenix Webb, Central Square

Section 4: Max Kilmer, Vestal

Section 5: Justin Klein, Rush-Henrietta

Section 6: Tristan Almeter, Iroquois

Section 8: Tyrese Byron, Long Beach

Section 9: Ryan Ferro, Warwick

Section 10: Austin Amo, Massena

Section 11: Chris Mauriello, Hauppauge

PSAL: Evan McFarland, Tottenville

CHSAA: Garrett House, St Joseph Collegiate

At Large 1: Jordan Wallace, New Rochelle

At Large 2: Billy Sims, Lindenhurst

At Large 3: Isaac Mathews, Ketcham

At Large 4: Ryan Moore, LaSalle

 

160 POUNDS:

Section 1: Jake Logan, New Rochelle

Section 2: Eoghan Sweeney, Niskayuna

Section 3: Daesean Williams, Watertown

Section 4: Charlie Mahon, Elmira

Section 5: Tristan Ierlan, Victor

Section 6: Jacob Smeader, Hamburg

Section 8: Ricky Stamm, Division

Section 9: AJ Aeberli, Minisink Valley

Section 10: Hunter Perrine, Massena

Section 11: Matt O'Brien, Ward Melville

PSAL: Ramel McIntosh, MLK

CHSAA: Adam Santoro, Fordham Prep

At Large 1: Charlie Milks, Kenmore West

At Large 2: Kyle Pittman, Spencerport

At Large 3: Tim Schmelzinger, Garden City

At Large 4: Max Sims, Lindenhurst

 

170 POUNDS:

Section 1: Nunzio Crowley, Eastchester

Section 2: Tyler Barnes, Ballston Spa

Section 3: Sonny McPherson, Indian River

Section 4: Chris Eames, Horseheads

Section 5: Louie DePrez, Hilton

Section 6: Colin Goodrich, Niagara Wheatfield

Section 8: Jeremy Hughes, MacArthur

Section 9: Mike Fekishazy, Wallkill

Section 10: Gavin Thornton, Canton

Section 11: Marcus Bisono, Hauppauge

PSAL: Leo Rabinovich, Tottenville

CHSAA: Justin Morel, Mt St Michael

At Large 1: Travis Race, Fulton

At Large 2: Collin Derboghossian, Schenectady

At Large 3: Stephen Lauro, Suffern

At Large 4: Justin Harter, Greece

 

182 POUNDS:

Section 1: Alex Melikian, Lakeland-Panas

Section 2: Kevin Parker, Shenendehowa

Section 3: Max Emond, Central Square

Section 4: Tommy Mackay, Elmira

Section 5: Mike Spallina, Hilton

Section 6: Brandyn Whitacre, Jamestown

Section 8: Tyreek Bromley, Long Beach

Section 9: Kendall Elfstrum, Monroe Woodbury

Section 10: Kyle Spinner, Malone

Section 11: Dan McClure, Westhampton Beach

PSAL: Simon Chee, Cardozo

CHSAA: Martin Jensen, Kellenberg

At Large 1: Cameron Caldarelli, Brockport

At Large 2: Evan Frank, John Jay Cross River

At Large 3: Sam Schuyler, Kings Park

At Large 4: Jeff Browne, Connetquot

 

195 POUNDS:

Section 1: Mike Dinardo, Mahopac

Section 2: Dylan Dubuque, Columbia

Section 3: Alex Bowen, Baldwinsville

Section 4: Matt Burge, Elmira

Section 5: Jake Sweet, Brockport

Section 6: Zachary Breeden, Grand Island

Section 8: Paul Brachfeld, Massapequa

Section 9: Garrett Betcher, Wallkill

Section 10: Robert Dupra, Malone

Section 11: Christian Araneo, Ward Melville

PSAL: Dylan Nerion, WC Bryant

CHSAA: Russell Kohler, St Anthony's

At Large 1: Tanner Nielsen, Arlington

At Large 2: John Fuino, Hilton

At Large 3: Ricky Almonte, Division

At Large 4: Isaac Havens, Central Square

 

220 POUNDS:

Section 1: Jake Spreckman, Clarkstown South

Section 2: Joe Messare, Burnt Hills

Section 3: Caleb Null, Carthage

Section 4: Trentyn Rupert, Newark Valley

Section 5: Billy Bolia, Fairport

Section 6: Mason Mastrangelo, Lancaster

Section 8: Arjuna Bello, Division

Section 9: Nick McShea, Monroe Woodbury

Section 10: Robert Gordon, Canton

Section 11: Terron Robinson, Walt Whitman

PSAL: Thomas Siller, MSIT

CHSAA: Maguire Horl, St. Anthony's

At Large 1: Garreck Golish, Ballston Spa

At Large 2: Jason Cunningham, McQuaid

At Large 3: Ryan Ellefsen, Goshen

At Large 4: Deonte Wilson, Amityville

 

285 POUNDS:

Section 1: Mike Larm, Brewster

Section 2: Jake Warren, Burnt Hills

Section 3: Jared Crucitti, Fulton

Section 4: Zane Tucker, Elmira

Section 5: Cameron Rohr, Irondequoit

Section 6: Jordan Wasmund-Ringer, Lake Shore

Section 8: Mike Curiel, Hewlett

Section 9: Joe Humphrey, Middletown

Section 10: Ian Maneely, Malone

Section 11: Edwin Rubio, John Glenn

PSAL: David Roman, Tottenville

CHSAA: Eddie Longest, Kennedy Catholic 

At Large 1: Jon Solorzano, Lindenhurst

At Large 2: Mike Mattison, Brockport

At Large 3: Chris Garrison, Amsterdam

At Large 4: Ryan O'Shea, MacArthur