skip navigation
NMWAY Wrestling

Division 1 Qualifiers - Who is Heading to Albany? (AT LARGE BIDS ADDED)

By BV, 02/18/15, 4:15PM EST

Share

The at large bids have been added. See who will be competing in Albany below!

 

To see those who qualified from Division 2, see this link.

DIVISION 1 QUALIFIERS

99 POUNDS

Section 1: Trey Wardlaw (East Ramapo)

Section 2: Michael Gonyea (Columbia)

Section 3: Joe Abelgore (Fulton)

Section 4: Benny Baker (Newark Valley)

Section 5: Cody Anders (Brockport)

Section 6: Mitchell Seaver (Lockport)

Section 8: Kyle Mosher (South Side)

Section 9: Marco Vespa (Monroe Woodbury)

Section 10: Thomas Trombley (Franklin Academy)

Section 11: Adam Busiello (Eastport-South Manor)

PSAL: Brandon Nunez (John Bowne)

CHSAA: Dylan Ebanks (Xavier)

At Large 1: Justin Vines (Wantagh)

At Large 2: Tony Negron (North Babylon)

At Large 3: Kevin Meloni (Shoreham-Wading River)

At Large 4: Justin Lopez (Yonkers)

 

106 POUNDS

Section 1: Anthony Sulla (North Rockland)

Section 2: Trent Nadeau (LaSalle)

Section 3: Kelan McKenna (New Hartford)

Section 4: Rick Chastine (Union-Endicott)

Section 5: George Bardanis (Schroeder)

Section 6: Warren McDougald (Niagara Wheatfield)

Section 8: Jacori Teemer (Long Beach)

Section 9: Connor Greiner (Minisink Valley)

Section 10: Chris Recore (Franklin Academy)

Section 11: Jake Silverstein (Hauppauge)

PSAL: Joe Marino (Tottenville)

CHSAA: Justin Crawford (St. Anthony's)

At Large 1: Anthony Sparacio (North Babylon)

At Large 2: Tommy Cox (Deer Park)

At Large 3: Jacob Ruggeri (Fairport)

At Large 4: Randy Earl (John Jay East Fishkill)

 

113 POUNDS

Section 1: Jay Albis (John Jay East Fishkill)

Section 2: Christian Gramuglia (Burnt Hills)

Section 3: Ian McKenna (New Hartford)

Section 4: Noah Carpenter (Elmira)

Section 5: Austin Hertel (Hilton)

Section 6: Ryan Burns (Clarence)

Section 8: Kyle Quinn (Wantagh)

Section 9: Pedro Rosales (Middletown)

Section 10: Ryan Brown (Canton)

Section 11: John Arceri (Huntington)

PSAL: Malik Grant (Curtis)

CHSAA: Tito Colom (St. Francis)

At Large 1: Joel Zambrano (Mepham)

At Large 2: Jemone Carter (Niagara Falls)

At Large 3: Phil Spadafora (Half Hollow Hills East)

At Large 4: Anthony Cirillo (Rocky Point)

 

120 POUNDS

Section 1: Alex D'Angelo (North Rockland)

Section 2: John Devine (Columbia)

Section 3: Audey Ashkar (Liverpool)

Section 4: Derek Osman (Vestal)

Section 5: Yianni Diakomihalis (Hilton)

Section 6: Donny McCoy (Niagara Falls)

Section 8: Alexander Vargas (Syosset)

Section 9: Gerard Daly (Minisink Valley)

Section 10: Skyler Cameron (Massena)

Section 11: Ed Matyka (Riverhead)

PSAL: Shane Leguillow (Grand Street Campus)

CHSAA: Chris Martorello (Fordham Prep)

At Large 1: Vinny Vespa (Monroe Woodbury)

At Large 2: Peter Pappas (Plainview)

At Large 3: Anthony Argentieri (Kenmore West)

At Large 4: Hector Guerrero (Plainedge)

 

126 POUNDS

Section 1: Kevin Knox (Carmel)

Section 2: Max Tempel (Averill Park)

Section 3: Mitchell Woodworth (Fulton)

Section 4: Tyler Brazinski (Johnson City)

Section 5: Parker Kropman (Penfield)

Section 6: Connor Day (Iroquois)

Section 8: Sam Goldman (Port Washington)

Section 9: Kevin Kelly (Monroe Woodbury)

Section 10: Gavin Perrine (Massena)

Section 11: Nick Piccininni (Ward Melville)

PSAL: Brandon Santiago (Madison)

CHSAA: Ben Lamantia (St. Anthony's)

At Large 1: Anthony Orefice (Lockport)

At Large 2: Dominic Inzana (Saratoga)

At Large 3: Raeco Jackson (Westbury)

At Large 4: Tommy Lancie (Schroeder)

 

132 POUNDS

Section 1: Daiton Powell (Suffern)

Section 2: Kyle Jasenski (Albany Academy)

Section 3: Dempsey King (New Hartford)

Section 4: Isaiah Colgan (Johnson City)

Section 5: Zack Barker (Fairport)

Section 6: Fred Eckles (Lake Shore)

Section 8: Vito Arujau (Syosset)

Section 9: Evan Barczak (Monroe Woodbury)

Section 10: Michael Brown (Massena)

Section 11: Jesse Dellavecchia (East Islip)

PSAL: William Yee (Information Tech)

CHSAA: Matt Seitz (Monsignor Farrell)

At Large 1: Da'mani Burns (Newburgh Free Academy)

At Large 2: Kevin Marcano (Victor)

At Large 3: James Szymanski (Shoreham-Wading River)

At Large 4: Matt Grippi (Fox Lane)

 

138 POUNDS

Section 1: Brady Robin (Arlington)

Section 2: Eoghan Sweeney (Niskayuna)

Section 3: Nick Toutant (Indian River)

Section 4: Richie Burke (Ithaca)

Section 5: Frankie Gissendanner (Penfield)

Section 6: Tristan Almeter (Iroquois)

Section 8: Ricky Stamm (Division)

Section 9: Chris Truglio (Minisink Valley)

Section 10: Jesse Patraw (Massena)

Section 11: Mike D'Angelo (Commack)

PSAL: Steven Prinston (Brooklyn Tech)

CHSAA:  Ronaldo Rodriguez (Xaverian)

At Large 1: Brad Wade (Islip)

At Large 2: James Matias (Rocky Point)

At Large 3: Naquan Warren (Farmingdale)

At Large 4: Owen Bachelder (Hewlett)

 

145 POUNDS

Section 1: Danny Murphy (Ketcham)

Section 2: Joe Clemente (LaSalle)

Section 3: Tristan Broddus (Fayetteville-Manlius)

Section 4: Julian Korfine (Ithaca)

Section 5: Mike LaLoggia (Schroeder)

Section 6: Kyle Liuzzo (Jamestown)

Section 8: Jake Einbinder (Bethpage)

Section 9: Ryan Ferro (Warwick)

Section 10: Austin Amo (Massena)

Section 11: Tommy Dutton (Rocky Point)

PSAL: Steven Kim (Cardozo)

CHSAA: Adam Santoro (Fordham Prep)

At Large 1: Mike Raccioppi (Minisink Valley)

At Large 2: Hunter Hulse (Westhampton Beach)

At Large 3: Jack Taddeo (Shoreham-Wading River)

At Large 4: Grant Frederick (John Jay East Fishkill)

 

152 POUNDS

Section 1: Stephen Lauro (Suffern)

Section 2: Jesse Porter (Shenendehowa)

Section 3: Blake Engebretsen (Central Square)

Section 4: Robert Mastronardi (Vestal)

Section 5: Anthony Bell (Fairport)

Section 6: Kirk Feeney (Lockport)

Section 8: Elias Kokalis (Great Neck South)

Section 9: Thomas Wightman (Warwick)

Section 10: Hunter Perrine (Massena)

Section 11: Jakob Restrepo (Sachem East)

PSAL: Andrew Nicosia (Cardozo)

CHSAA: Ralph Maio (Monsignor Farrell)

At Large 1: Matt Porrello (John Glenn)

At Large 2: Tristan Ierlan (Victor)

At Large 3: Kyle Pittman (Spencerport)

At Large 4: Matt McHugh (Columbia)

 

160 POUNDS

Section 1: Blaise Benderoth (North Rockland)

Section 2: Tyler Barnes (Ballston Spa)

Section 3: Jerrett Norton (Central Square)

Section 4: Vinnie Darpino (Newark Valley)

Section 5: Louie DePrez (Hilton)

Section 6: Dylan Lundmark (Jamestown)

Section 8: Charles Tsakh (Hewlett)

Section 9: AJ Aeberli (Minisink Valley)

Section 10: Gavin Thornton (Canton)

Section 11: Brandon Aviles (John Glenn)

PSAL: Ramel McIntosh (MLK)

CHSAA: Addrian Ferrarie (Mt. St. Michael)

At Large 1: Chris Mauriello (Hauppauge)

At Large 2: Brandon Bruttomesso (South Glens Falls)

At Large 3: Brandon Mendez (Huntington)

At Large 4: Jeremy Hughes (MacArthur)

 

170 POUNDS

Section 1: Nunzio Crowley (Eastchester)

Section 2: Kevin Parker (Shenendehowa)

Section 3: Sonny McPherson (Indian River)

Section 4: Tommy Mackay (Elmira)

Section 5: Mike Spallina (Hilton)

Section 6: Nate Schwab (Clarence)

Section 8: Anthony Fitzsimmons (Calhoun)

Section 9: Quinn Zsido (Cornwall)

Section 10: Justin Foster (Canton)

Section 11: Francisco Bisono (Hauppauge)

PSAL: Wensel Pierre (Wingate)

CHSAA: Kyle Buser (St. Anthony's)

At Large 1: Dan Arkow (Bellmore)

At Large 2: Travis Race (Fulton)

At Large 3: Alec Guevara (Wallkill)

At Large 4: Joseph Puca (Huntington)

 

182 POUNDS

Section 1: Mike DiNardo (Mahopac)

Section 2: Jake Ashcraft (Burnt Hills)

Section 3: Dalton Elias (West Genesee)

Section 4: David Crow (Newark Valley)

Section 5: Hobie Strassner (Hilton)

Section 6: Ryan Schlager (Clarence)

Section 8: Tom Lane (Garden City)

Section 9: Kendall Elfstrum (Monroe Woodbury)

Section 10: Nathan Moose (Canton)

Section 11: David Hamil (Deer Park)

PSAL: Aaron Gondola (Grand Street Campus)

CHSAA: Richie Jones (St. Joseph's Collegiate)

At Large 1: Dylan Dubuque (Columbia)

At Large 2: Tyreek Bromley (Long Beach)

At Large 3: Bruce McLee (Washingtonville)

At Large 4: Marcus Bisono (Hauppauge)

 

195 POUNDS

Section 1: Peter Pjetri (Suffern)

Section 2: Chris Goudy (Queensbury)

Section 3: Kade Andrews (Carthage)

Section 4: Caleb Gould (Chenango Forks)

Section 5: Cameron Caldarelli (Brockport)

Section 6: Mitch Currey (Kenmore West)

Section 8: Andrew Rakitzis (Plainedge)

Section 9: Nick McShea (Monroe Woodbury)

Section 10: Alan Clement (Canton)

Section 11: Christian Araneo (Ward Melville)

PSAL: Judens Claude (Wingate)

CHSAA: Jake Braunscheidel (St. Francis)

At Large 1: Deny Tavarez (Freeport)

At Large 2: Tom Stevenson (Smithtown East)

At Large 3: Chris Bosco (John Glenn)

At Large 4: Bryan Beyers (Washingtonville)

 

220 POUNDS

Section 1: Youssif Hemida (Mamaroneck)

Section 2: Joe Messare (Burnt Hills)

Section 3: Tyler Hudson (Whitesboro)

Section 4: Allan-Michael Rios (Chenango Forks)

Section 5: Casey Goldberg (Brighton)

Section 6: Ryan Garner (Niagara Falls)

Section 8: Elmer Mendez (Port Washington)

Section 9: Brandon Mascaro (Wallkill)

Section 10: Zachary Rottier (Canton)

Section 11: Vin Feola (Walt Whitman)

PSAL: Thomas Siller (MSIT)

CHSAA: Mike Newman (Monsignor Farrell)

At Large 1: Anthony DiMatteo (Sachem North)

At Large 2: Brock Cvijanovich (Horace Greeley)

At Large 3: Garrett Knoll (Hamburg)

At Large 4: Solomon Renfro (Canisius)

 

285 POUNDS

Section 1: Ryan Delahanty (Mahopac)

Section 2: Jake Warren (Burnt Hills)

Section 3: Erik Jessell (Carthage)

Section 4: Nikola Cejic (Johnson City)

Section 5: Cameron Rohr (Irondequoit)

Section 6: Richard Duermeyer (Starpoint)

Section 8: Monair McDonald (Roosevelt)

Section 9: Isaac Serrano (Newburgh Free Academy)

Section 10: Nolan Terrance (Massena)

Section 11: Sean Dee (Sachem East)

PSAL: Albi Miraka (Madison)

CHSAA: Nick Fortini (St. Anthony's)

At Large 1: Edwin Rubio (John Glenn)

At Large 2: David Carnie (Liverpool)

At Large 3: Joe Fuino (Hilton)

At Large 4: Jon Solorzano (Lindenhurst)